Jet sosyetenin alışveriş faturası

  • Giriş : 06.09.2006 / 00:00:00

İki ABD'li araştırmacı, 'jet sosyete' mensubu zenginlerin bir yıl içinde nereye, ne kadar harcadığını ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kişisel servetleri 100 milyon doları (145.4 milyon YTL) bulan ve moda tabirle "global yurttaşlar" adı verilen dünya jet sosyetesine mensup zenginlerin yıllık harcama alışkanlıkları, ayrıntılı bir araştırma sonucu ortaya çıkarıldı. ABD'li Hannah Shaw Grove ve Russ Alan Prince tarafından yapılan araştırma sonucunda pek çok kişinin ilgisini çekecek rakamlara ulaşıldı.
ARAŞTIRMAYA göre, "bu tür zenginlerin" sadece alkollü içeceklere bir yılda ödedikleri miktar, ortalama bir Amerikan ailesinin yıllık gelirinin 3'te 2'si. Yaş ortalamaları 57 olan 'global yurttaşların' yüzde 70'i erkek. Araştırma, zenginlerin servet miktarları arttıkça "zenginliklerinin boyutunu" algılamakta güçlük çektiklerini ve yıllık harcamalarının da çok fazla bilincinde olmadıklarını ortaya koyuyor.

ALKOLLÜ İÇECEKLER: 43.6 bin YTL (Harcama kalemlerinin en küçüğü).
DENEYSEL GEZİLER: Machu Picchu gibi bölgelere yapılan fotoğraf safarileri, Brezilya'daki yağmur ormanlarında doğa turları, balina mevsiminde Baja California'da kano gezileri gibi aktiviteler için yılda 142.5 bin YTL ödeniyor.
TURİSTİK GEZİLER: Otel ve konaklama 228 bin YTL tutuyor. Tatil beldelerinde özel etkinliklere de 325.7 bin YTL veriliyor.
SAAT: Ünlü markaların adını taşıyan saatlere 213.7 bin YTL yatırılıyor.
GİYİM: Faturalar 170 bin YTL'yi buluyor.
MÜCEVHER: Çeşitli takı ve ziynet eşyaları için 360.6 bin YTL gözden çıkarılıyor.
ARABA: Teknolojik yeniliklerle düşkün zenginler, otomobillere yüklü ödemeler yapmaktan çekinmiyor, ortalama 328.6 bin YTL 4 tekerli teknoloji harikalarına gidiyor.
TEKNE VE YATLAR: Zenginlere layık yüzer evlerin kira bedelleri 587.5 bin YTL'den aşağı değil.
ÖZEL JET: Yılda en az 10 milyon dolar (14.5 milyon YTL) getirisi olan ve servetleri 90 milyon doları (130.7 milyon YTL) aşan zenginler özel uçak satın almakta bir sakınca görmüyor!
SÜPER VİLLALAR: Zenginler genellikle her biri 2.9 milyon YTL değerindeki 2 eve sahip olmayı tercih ediyor. Evlerin bakımı için de yılda 788 bin YTL'lik harcama yapılıyor. Villa ve köşklerin yıllık kiraları da en az 244 bin YTL.
SANAT ESERLERİ: Bulgulara göre sanat adına harcanan ortalama rakam 2.5 milyon YTL. Global zenginlerin yüzde 60'ı geçen yıl ortalama 727 bin YTL ile sanat eserleri aldı. Zenginler bu konuda dergi, televizyon ve film gibi medya organlarından ciddi biçimde etkileniyor. Ancak sanata daha tutkun olanlar, ki bunlar grubun yüzde 10'unu oluşturuyor, değerli eserler için parça başına 8.7 milyon YTL'yi rahatlıkla gözden çıkarıyor.
KAPLICA SEANSLARI: Dünyanın dört bir köşesindeki şifalı su kürlerine ortalama olarak 155.5 bin YTL ödeniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious