Jimmy Carter: ABD'nin hedefi Filistinlileri bölmek

Jimmy Carter: ABD'nin hedefi Filistinlileri bölmek.9699
  • Giriş : 20.06.2007 / 08:35:00
  • Güncelleme : 20.06.2007 / 08:44:41

Jimmy Carter, Washington yönetiminin, Filistinliler'i bölmeyi hedeflediğini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail ile Mısır arasındaki barış anlaşmalarına arabuluculuk yapan ABD'nin eski başkanlarından Jimmy Carter, Washington yönetiminin, Filistinliler'i bölmeyi hedeflediğini savundu.

Jimmy Carter, bir insan hakları forumuna katıldığı İrlanda Cumhuriyeti'nin başkenti Dublin'de, gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD ile İsrail'in ''El Fetih ile Hamas'ın uzlaşmasını engellemek için ellerinden gelen herşeyi yaptıklarını'' söyledi.

Carter, ABD'nin, El Fetih'i desteklemesi ve Hamas'ın kontrolü ele geçirdiği Gazze'ye yardımları engellemesinin, Filistinliler'i bölmeyi amaçlayan hatalı politikasının bir parçası olduğunu ileri sürdü.

ABD'nin son zamanlarda El Fetih'e, Gazze'de Hamas'ı etkisiz duruma getirmesi için askeri yardım sağladığını da ifade eden Carter, ancak Hamas militanlarının sıkı bağlılıkları ve disiplini nedeniyle El Fetih'in başarılı olma olanağı olmadığını bildirdi.

Carter, ABD'nin, Gazze'de yardıma bağımlı 1.5 milyon Filistinli'yi ''cezalandırmayı'' sürdürürken, Batı Şeria'daki Filistinliler'e yardımlara yönelik adımının ''oradakileri ödüllendirme'' girişimi olduğunu iddia etti.

''Bu şimdi Filistin'i iki halka ayırma çabası ve bunun yanlış yönde bir adım olduğunu düşünüyorum'' diyen Carter, Filistinliler'i biraraya getirmek için dışarıdan gösterilen bir çaba bulunmadığını kaydetti.

Carter, ayrıca, şu anki Washington yönetimini insan hakları konusunda da eleştirerek, ABD'nin Guantanamo'daki gözaltı kampları ve uygulamaya koyduğu terörle mücadele yasalarının, 11 Eylül 2001'deki saldırılarına karşın kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Hamas militanlarının Gazze'nin kontrolünü ele geçirmesinden sonra Filistin lideri Mahmud Abbas, Hamaslı başbakan İsmail Haniye liderliğindeki ulusal birlik hükümetini feshederek Batı Şeria'da olağanüstü hal hükümetini atamıştı.

Filistin'de yeni hükümetin kurulmasının ardından ABD ile AB, Hamas'ın geçen yıl mart ayında iktidara gelmesinin ardından Filistin'e uygulamaya başlanan yardımlara ilişkin ambargonun kaldırılacağı taahhüdünde bulunmuştu.

İsrail ile Mısır arasındaki Camp David anlaşmalarına (1978) arabuluculuk yapan ABD'nin 1977-1981 dönemindeki başkanı ve 2002 Nobel Barış Ödülü'nün sahibi olan Carter, George W. Bush yönetiminin Ortadoğu politikalarına yönelik sert eleştirileriyle biliniyor. Carter, mayıs ayındaki bir açıklamasında da Bush'un ''tarihteki en kötü'' başkanlığı yaptığı eleştirisinde bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious