Jimmy Carter: Hamas ile görüşmeler yararlı

Jimmy Carter: Hamas ile görüşmeler yararlı.11681
  • Giriş : 28.04.2008 / 17:44:00

Barış çabalarına destek amacıyla bir süre önce Orta Doğu ülkelerinde temaslarda bulunan eski ABD başkanlarından Jimmy Carter, İsrailli ve Filistinli yetkililerin aksi görüşüne rağmen, Hamas ile görüşmelerinin yararlı olduğunu savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Carter, New York Times gazetesine yazdığı yazıda, "Bu yasa dışı yöneticileri daha resmi bir şekilde dinleyerek, İsrail ile komşuları arasında halen çıkmazda olan barış görüşmelerini kolaylaştrmak ve yeniden başlatmak mümkün olabilir" dedi.

Hamas'ın, "ya referandum yoluyla Filistinlilerin ya da seçilmiş bir hükümetin onaylaması" şartıyla Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile İsrail Başbakanı Ehud Olmert arasında görüşme yoluyla sağlanacak her tür anlaşmayı kabul edeceğine dair güvence verdiğini belirten Carter, Hamas'ın, yeni seçimlere kadar yönetimi üstlenecek, tarafsız, profesyonel teknokratlardan oluşan bir hükümetin oluşturulması olasılığını kabul edeceğini kaydetti.

Carter, Hamas'ın taraflı olmayan bir güvenlik gücü birimi oluşturulabilmesi halinde Gazze'deki milis kuvvetlerini dağıtacağını da kaydetti.

Hamas'ın ayrıca, kaçırılan İsrail askeri Gilad Şalit'in ailesine mektup yazmasına izin vereceğini yazan Carter, bu İsrail askerinin, salıverilmesi karşılığında serbest bırakılacak Filistinli mahkumların listesi üzerinde anlaşılması halinde, serbest bırakılmadan önce Mısır'a gönderileceğini belirtti.

Jimmy Carter, bu ay içinde Hamas'in Şam'daki Siyasi Büro Şefi Halid Meşal ile iki kez görüşmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious