Jimmy Carter Rice'ı yalanladı

Jimmy Carter Rice'ı yalanladı.11681
  • Giriş : 24.04.2008 / 00:17:00
  • Güncelleme : 23.04.2008 / 23:39:58

Eski ABD Başkanı Jimmy Carter, Ortadoğu gezisinden önce ABD Dışişleri Bakanlığı'nın kendisine Hamas liderleriyle bir araya gelmemesi uyarısında bulunduğu açıklamasını yalanladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Atlanta'daki Carter Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan ya da Amerikan hükümetinin herhangi bir dairesinden, Carter'a "Ortadoğu ziyaretinden sakınması ya da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ya da Hamas liderleriyle görüşmemesi" taleplerinin gelmediği belirtildi.

Carter'ın Ortadoğu ziyareti öncesinde ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'a ulaşmaya çalıştığı, ancak Rice Avrupa'da olduğu olduğu için yardımcısının aradığı belirtilen açıklamada, Rice'ın yardımcısı ile Carter'ın 15 dakikalık olumlu bir görüşme yaptıkları, bu görüşmede olumsuz bir ifade ya da ikaz kullanılmadığı kaydedildi.

Açıklamada,Carter'ın da bu kişinin dışında da herhangi başka biriyle görüşmediğine dikkat çekildi.

Jimmy Carter'ın Rice'a duyduğu saygı ifadelerine yer verilen açıklamada,b ununla birlikte Rice'ın muhtemelen dikkatsizlikten gerçek olmayan bir açıklamayı yaptığı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı Rice, dün Kuveyt'te yaptığı açıklamada, Carter'a arabuluculuk çabaları için bölgeye gitmemesi, özellikle Hamas'la görüşmemesi konusunda tavsiyede bulunduklarını söylemişti.

Carter, Ortadoğu ziyareti sırasında Hamas'ın Suriye'de yaşayan siyasi lideri Halid Meşal'le cuma ve cumartesi günleri bir araya gelmişti.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious