Jitem dosyası ortada kaldı...

  • Giriş : 16.04.2006 / 00:00:00

Aralarında 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım, Musa Anter cinayeti zanlısı Abdulkadir Aygan ile rütbeli asker ve PKK itirafçılarının bulunduğu JİTEM elemanı oldukları öne sürülen 18 kişi hakkında açılan soruşturma dosyası ortada kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kapatılan HEP'in Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın ile Musa Anter'in de bulunduğu 26 kişinin öldürülmesi, 1 kişinin yaralanmasından sorumlu tutulan zanlılarla ilgili dosyayı gereğinin yapılması için 7'nci Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı'na gönderen savcı Muammer Özcan'a dosya iade edildi. Savcı Özcan, dosyayı bu kez soruşturma izni verilmesi için komutana gönderdi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Diyarbakır Başsavcılığı'na yaptığı suç duyurusu üzerine itirafçı ve askerlerden oluşan JİTEM elemanı oldukları belirtilen 18 zanlı hakkında, 'Suç işlemek için örgüt kurmak, adam öldürmek ve yaralamak' suçlarından ömür boyu hapis istemiyle başlatılan soruşturma dosyası, ilgili yargı makamının bulunması için savcılıklar arasında gidip- geliyor. Soruşturmayı başlatan savcı Muammer Özcan'ın zanlıların asker olması nedeniyle 4 Nisan'da 7'nci Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı'na gönderdiği dosya, soruşturma izni alınmadığı için iade edildi.

Savcı Özcan, dosyayı bu kez gerekli iznin verilmesi için 7'nci Kolordu Komutanı Korgeral Cahit Sarsılmaz'a gönderdi. Soruşturmada, halen İsveç'te yaşadığı bilinen PKK itirafçısı Abdulkadir Aygan'ın, 'JİTEM'de sivil memur olarak görevlendirilip kendisine 'Aziz Turan' adıyla yeni kimlik verildiği belirtiliyor.

Diyarbakır Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı'nda görevli 18 kişinin, 1991-96 yıllarında 26 kişiyi kaçırıp sorguladıktan sonra öldürdükleri, cinayetlerin Aygan'ın itiraflarını içeren "İtirafçı-Bir JİTEM'ci anlattı" adlı kitapta da yer aldığı kaydedildi. Suç tarihinde Jandarma İstihbarat Komutanlığı emrinde subay, astsubay, askeri memur ve erbaş olan zanlıların 3 sayılı Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu'nun 10'uncu maddesi uyarınca asker kişiler oldukları belirtildi. Hazırlanan dosya zanlıların askeri hizmet ve görevleri ile ilgili işledikleri suçlara bakma yetkisinin askeri savcılıkta olması nedeniyle gereğinin yapılması için 7'nci Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı'na gönderilmişti.

Haklarında soruşturma başlatılan JİTEM elemanı oldukları belirtilen 18 kişi şöyle: PKK itirafçıları Abdulkadir Aygan, Fethi Çetin, Kemal Emlük, Selahattin Görgülü, Ali Ozansoy, Hüseyin Tilki, Hanım Beyaz, Mustafa Deniz, Cemil Işık, 'Şırnaklı Hamit', binbaşılar Aytekin Özen, Abdulkerim Kırca, Ahmet Cem Ersever (öldürüldü), Yüzbaşı Tunay Yanardağ, uzman çavuşlar Uğur Yüksel, Abdulkadir Uğur, Astsubay Nuri Ateş ve istihbarat elemanı Mahmut Yıldırım (Yeşil).

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious