Joan Miró'nun eserleri İstanbullular'la buluştu

Joan Miró'nun eserleri İstanbullular'la buluştu.14856
  • Giriş : 03.05.2008 / 11:52:00

Geleneklerden arınmış, şen şakrak ressam 120 yapıtıyla İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

20. yüzyıl sanatının büyük imzası, İspanyol sanatçı Joan Miró'nun baskı, resim ve heykellerinden oluşan 120 yapıtlık kapsamlı sergi, bugün Suna-İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi'nde açılıyor

"Geleneklerden arınmış, şen şakrak ressam. Mutluluğun kışkırtıcı çarkının üstünde avuntular ve kıvılcımlar ekicisidir o. Yasın kıvrımlarında Osiris'i diriltecek güzellikleri vardır. Çok zaman olmuştur göğün mekaniği bu usta cambaza yeşil dallarını, dolambacını ve hilelerini göstereli. 12 Nisan 1961 geldiğinde (uzaydaki ilk insan), Miró çoktan geçmiştir o yoldan. Bir meteordan daha iyisini yapmak çok da bir şey değildir insan alev alev yanmadığında. Miró tutuşur, koşar, bize verir alevini ve yeniden tutuşur." Fransız sürrealist şair Rene Char, bunları yazıyor İspanyol sanatçı Joan Miró'yla ilgili.

İstanbul şimdi de 20. yüzyıl sanatının büyük imzası Miró'yla buluşuyor. 1983'te ölen Miro'nun baskı, resim ve heykellerinden oluşan 120 yapıtlık kapsamlı sergisi, bugün Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi'nde açılıyor. 20. yüzyıl sanatına yön veren düşün insanları ve sanatçılarıyla dostluğuyla bilinen Maeght ailesinin koleksiyonundan seçme yapıtlarla gerçekleştirilen sergide Miró'nun 'İstanbul'da Defile' (Defile de mannequins a İstanbul) adlı yapıtı da yer alıyor. Sanatçılara daha özgür bir çalışma ortamı yaratmak için kurulan Fransa'da modern ve çağdaş sanat alanındaki ilk özel vakfı olan Maeght Vakfı'nın işbirliğiyle açılan serginin küratörlüğünü ise çocukluğunun önemli bir bölümünü Miró'yla paylaşan, Maeght ailesinin üçüncü kuşak üyesi Yoyo Maeght üstleniyor.

Genel olarak canlı renkler, çizgiler, daireler, çocuksu ve mizahi bir anlatımı olan Miró'nun yapıtları, evrenin ana elementleriyle -toprak, ateş, su ve hava- sıkı sıkıya ilişkilidir; baş köşeyse kadına, ana-kadına, besleyici kadına ayrılmıştır. Aynı zamanda usta bir seramikçi, heykeltraş ve gravür sanatçısı olarak da belleklerde yer eden Miró edebiyat ve edebiyatçılarla da yakından ilişkili; Char, Prevert, Eluard, Leiris gibi yazın ustalarına esin veren ve birçok yazarın yapıtlarını resimleyen Miró, 'şiirleri resimleştiren, resimleri şiirleştiren' sanatçı olarak da anılır.

Tablo isimleri şiir gibi

Sergi küratörü Yoyo Maeght'ın deyimiyle Miró'nun resimlerine koyduğu adlar aslında kısa şiirlerdir ve bu adları her zaman Fransızca olarak resimlerinin arkasına yazar: 'Güneşin Karşısında Küçük kKızın Sevinci', 'Gecenin Karanlığında Bir Kadının Başına Konan Göçmen Kuş', Güzel Sarışının Üç Manyetik Saç TeliKelebekleri Kendilerine Çekiyorlar', 'Çöldeki Alev Kuşunun Rehberliğinde Zorlu Yürüyüş' gibi.

Sergi kapsamında bugün saat 11.00'de Yoyo Maeght Pera Müzesi Oditoryumu'nda 'Bir Dostluk Öyküsü: Joan Miró ve Maeght Ailesi' konulu konferansta sanatseverlere, Maeght Ailesi'ni, vakıflarını, galerilerini, koleksiyonlarını tanıtacak ve çocukluğundan bu yana tanıdığı Joan Miró'yu anlatacak.

Joan Miró sergisi 31 Ağustos'a kadar Pera Müzesi'nde görülebilir.

Doğançay-Villegle 'Kolaj-Dekolaj'

Pera Müzesi, Miró'yla birlikte bir başka önemli sergiye daha, Burhan Doğançay ile Jacques Villegle'i buluşturan 'Kolaj - Dekolaj' sergisine ev sahipliği yapıyor. İnsanlık tarihinin en erken dönemlerine uzanan duvar resmi geleneğinin çağdaş bir yorumu niteliğindeki yapıtlardan oluşan ve Philippe Piguet küratörlüğünde hazırlanan sergi, bu iki sanatçının olduğu kadar 'Kolaj ve Dekolaj'ın da karşılıklı buluşmasına sahne oluyor.

1920'lerde doğan ve 1960'lardan itibaren uluslararası sanat ortamında etkinlik gösteren iki ustanın; Burhan Doğançay'ın kolajları ile Jacques Villegle'nin dekolajları ilk kez karşılaştırmalı bağlamda bir araya geliyor. Kuşaklarının en önemli sanatçılarından ikisini aynı sergide buluşturma düşüncesi, iki sanatçının benzerliklerini ve aynı zamanda farklılıklarını da açığa çıkarmayı hedefliyor.

Sanatçıların koleksiyonlarından, Avusturya Museum Moderner Kunst ve özel koleksiyonlardan bir araya getirilen 41 yapıtlık 'Kolaj Dekolaj' sergisi kapsamında bugün saat 14.30'da Burhan Doğançay, Jacques Villegle, Philippe Piguet ve Ali Akay'ın katılımlarıyla 'Doğançay ve Villegle: Kentten Müzeye Duvardan Duvara' konulu konferans düzenleniyor.

GAZETEVATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious