John Negroponte: "PKK bölgede ortak sorunumuz"

John Negroponte:
  • Giriş : 29.11.2007 / 10:48:00

ABD, Türkiye, Irak hükümeti ve bölgesel Kürt hükümeti hepimiz PKK'nın önemli bir sorun olduğu görüşünde birleşiyoruz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

John Negroponte, Erbil'de bölgesel Kürt hükümeti başbakanı Neçirvan Barzani ile görüştü.

Barzani ABD'li yetkili ile, müşterek bazı konular, petrol meselesi, Türkiye ile ilişkiler ve Irak ABD arasındaki stratejik ortaklık üzerine konuştuklarını kaydetti.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Negroponte ise, ülkesinin Bağdat büyükelçiliği görevinden 2005 yılında ayrılmasından sonra Irak'a yaptığı bu dördüncü ziyarette ülke genelindeki güvenlik koşullarında iyileşme olduğunu saptamaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Basra, Hilla, El Kut, Felluce ve Ramadi'den sonra Erbil'in Selahaddin ilçesini ziyaret ederek buradaki Kürt yetkililerle görüşen Negroponte, "Görüşmemizde bölgesel konular ile bazı ortak konulardaki düşüncelerimizle ilgili paylaşımlarda bulunduk. Irak'la ilgili ise ulusal uzlaşı gerektiren bazı konulardaki görüşlerimizi paylaştık" dedi.

PKK konusunun görüşmede ele alınıp alınmadığı yönündeki bir soru üzerine ise Negroponte, "ABD, Türkiye, Irak hükümeti ve bölgesel Kürt hükümeti hepimiz PKK'nın bölgede önemli bir sorun olduğu görüşünde birleşiyoruz. ABD, Türkiye ve Irak arasında yürütülen görüşmelerin oluşturulacak ek mekanizmalarla desteklenerek sorunun üstesinden gelineceğine inanıyoruz" dedi.

Neçirvan Barzani ise, aynı soruya, "Sayın ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı'na bölgesel Kürt hükümeti olarak kurduğumuz ortak harekat komisyonunu ve bu komisyonun aldığı önlemleri aktardım. Hükümetimiz bu önlemlerin uygulanması konusunda son derece ciddi ve titizdir" diye konuştu.

Görüşmeye bölgesel hükümetin Başkanlık Divanı Başkanı Dr. Fuad Hüseyin, İçişleri Bakanı Osman Hacı Mahmud, Dış İlişkiler sorumlusu Felah Mustafa katılırken ABD heyetinde ise ABD'nin Irak koordinatörü David Satterfield ve dışişleri yetkilileri yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious