Jolie ve Clinton'dan 'savaş kurbanı çocuklar' için çağrı.

Jolie ve Clinton'dan 'savaş kurbanı çocuklar' için çağrı. .10212
  • Giriş : 27.09.2007 / 10:31:00

Eski Amerikan başkanı Bill Clinton ve Amerikalı aktris Angelina Jolie, dünyada savaş kurbanı 9 milyon çocuğa eğitim imkanı sağlanması için çağrıda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Clinton, kendi adını taşıyan Düşünce Forumu'nda konuşurken "savaş çocuklarının eğitimi için dünya çapında işbirliği" yapılacağını açıkladı. Clinton, bu bağlamda UNİCEF'ten BM Mülteciler Komiserliği'ne, Latin Amerika'dan Orta Doğu'ya veya Afrika'ya kadar bir düzineden fazla örgüt veya kuruluşun bir araya geleceğini bildirdi.

Bu işbirliği sayesinde, savaşların çocukların eğitimini engellediği 15 ülkede hayata geçirilecek eğitim programlarına mali destek sağlanacak.

Aynı forumda konuşan Angelina Jolie de çocuk eğitiminin önemine vurgu yaptı ve Irak'ta savaşa birkaç saatte harcanan parayla bile 150 bin çocuğun eğitim masrafının karşılanabileceğini anlattı.

Amerikan hükümetinin "önceliklerini" daha önce sık sık eleştiri konusu yapmış olan sinema oyuncusu, Irak'ta 4 milyon kişinin evini barkını terk edip mülteci durumuna düştüğüne işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious