Joost Lagendijk, Ahmet Türk ile görüştü!

Joost Lagendijk, Ahmet Türk ile görüştü!.15244
  • Giriş : 22.11.2007 / 16:30:00

DTP'den, PKK'nın stratejisini ve eylemlerini desteklemediğini açıklamasını beklediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk, basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından gazetecilerin, Lagendijk'in "DTP'nin, PKK'ya karşı daha net tavır koyması gerektiği" yönündeki açıklamalarına ilişkin sorusunu yanıtladı.

Demokratik zemini çok önemsediklerini, herkesin bunu görmesi gerektiğini belirten Türk, demokratik zeminde kalıp, siyaset yaparak sorunları çözebileceğine inandıklarını ve bunu ifade ettiklerini söyledi.

Ahmet Türk, Türkiye'de barışçıl, demokratik kucaklaşmayı esas alan bir sürecin ortaya çıkması için neler yapabilecekleri konusundaki düşüncelerinin açık olduğunu belirtti.

Lagendijk ise parti kapatılmasının iyi bir fikir olmadığını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bu konuda açıklamalarda bulunduğunu vurguladı.

Lagendijk, DTP'den, PKK'nın stratejisini, eylemlerini desteklemediğini açıklamasını beklediklerini de kaydetti.

"Çözülemeyecek bir sorun değil"

DTP Grup Başkanı Türk, Lagendijk'in bu sözleri üzerine, sorunların şiddet ve silahla çözülmeyeceğini her zaman dile getirdiklerini bildirdi.

Ahmet Türk, demokratik siyaseti esas alan bir parti olduklarını, sorunların sivil, demokratik projelerle çözülebileceği inancını her zaman dile getirdiklerini öne sürdü.

DTP Grup Başkanı Türk, "İlk günden bugüne kadar farklı bir düşüncemiz yok. Devletin, sorunu demokratik yöntemlerle çözümü konusunda hangi projeye sahip, bu konuda nasıl bir çaba, diyaloğun içinde? Bunu kimse söyleyemez. Böyle bir çalışması yok. Esas sıkıntı budur. Bence sorun çözülmeyecek bir sorun değil. Demokratik, sivil yöntemler ve demokratik bir niyeti ortaya koyarak, ortaklaşarak bu ülkeyi, bu kandan kurtarabileceğimize inanıyoruz" ifadesini kullandı.

Yıldız'ın açıklamalarıyla ilgili konuşmadı

Ahmet Türk, gazetecilerin, DTP'li Bengi Yıldız'ın dünkü "PKK'lı teröristler" şeklindeki ifadelerine ilişkin sorularına ise yanıt vermedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious