Joost Lagendijk isyan etti: "Siyaseti bırakıyorum!"

Joost Lagendijk isyan etti:
  • Giriş : 04.04.2008 / 18:10:00
  • Güncelleme : 04.04.2008 / 18:08:37

Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk siyasete veda ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Hayatım havaalanı ve uçaklarda geçiyordu." diye isyan eden Avrupa Parlamentosu (AP) Vekili Lagendijk ailesine daha fazla zaman ayırmak istiyor. Ankara'nın AB süreciyle ilgili yaptığı değerlendirmeler ve bir Türk gazeteciyle evlenmesinden dolayı Türk kamuoyunun yakından tanıdığı Hollandalı siyasetçi 2009'daki AP seçimlerinde aday olmayacak. Henüz tam olarak ne yapacağına karar vermeyen Lagendijk, bir üniversitede ders vermeyi ya da bir think-tank kuruluşunda görev almayı planlıyor.

Zirvedeyken bırakıyorum

Joost Lagendijk dün Ankara'da gelecek yılki AP seçimlerinde aday olmayacağını ve geleceğine ilişkin düşüncelerini bazı gazetecilerle paylaştı. Siyaseti bırakmasına ilişkin iki sebep ortaya koyan Lagendijk, "Yaptığın işi severken ve iyi pozisyondayken bırakmak en güzeli." dedi. Yürütmekte olduğu Türkiye- AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanlığı ve AP Kosova raportörü görevlerini hatırlatan Hollandalı vekil Futbol dünyasından örnek verdi. "Zirvedeyken bırakmak gerek." mesajı veren Lagendijk, "Başka bir iş yapmanın zamanı gelmişti." diye konuştu.

Hayatım uçaklarda geçiyor, artık aileme zaman ayıracağım

AP vekili Lagendijk siyasetten ayrılmasına ikinci sebep olarak yoğun seyahatlerini gösterdi. Görevleri gereği Fransa, Belçika, Türkiye ve Balkan ülkeleri arasında çok seyahat etmek zorunda kaldığına dikkat çeken Joost Lagendijk, "Hayatım havaalanlarında ve uçaklarda geçiyordu. Artık sakin bir hayat istiyorum. Evde zaman geçirmek niyetindeyim." şeklinde konuştu. Bu kararında Türk gazeteci eşinin rolü olup olmadığı yönündeki bir soruya ise "Kendi kararım. Ancak ailem de hayatımın bir parçası elbette onların da etkisi oldu." dedi. Joost Lagendijk henüz nerede yaşayacağına karar vermediğini ancak Türkiye'nin iyi bir seçenek olduğunu dile getirdi. Yazmayı sevdiğini belirten 50 yaşındaki Hollandalı siyasetçi, bir üniversitede ders verebileceğini ya da bir araştırma kuruluşunda görev yapabileceğini söyledi. Lagendijk, Türkiye ve Balkanlar ile ilgilenmeyi sürdüreceğini ve bu alanlardaki birikimini kullanacağını dile getirdi. 1998 yılından bu yana AP üyesi olan Lagendijk, 2002'den beri de AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı olarak görev yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious