Joost Lagendjik ilginç ve ince tespiti

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Joost Lagendjik: “Türkiye'de işkence alanında 3 yıl önceye göre ilerleme, 6 ay önceye göre gerileme var"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'deki resmi 'oldukça karışık' olarak tanımlayan Lagendjik, Türkiye'de işkence alanında 3 yıl önceye göre sayılarda düşüş ancak bu alanda 6 ay önceye göre gerileme olduğunu söyledi.
Lagendjik, Türkiye'ye Karma Parlamento Komisyonu toplantısı için geldiğini ve sadece devlet kurumları, hükümet ve muhalefet partileri ile değil sivil toplum örgütleri ve insan hakları kuruluşları ile de görüştüğünü söyledi. Lagendjik, sivil toplum kuruluşları ve insan hakları kuruluşlarının Türkiye-AB sürecinde önemli bir yeri olduğunu ancak yine de son kararın hükümet tarafından verileceğini belirtti. Lagendjik, iki önemli konuda insan hakları derneklerinin görüşlerini alacağını ifade etti.

Bunlardan birincisinin yeni terörle mücadele yasası olduğunu belirten Lagendjik, insan hakları derneklerinden ve basından yasa için derin eleştiriler yükseldiğini ve bu konuda insan hakları derneklerinden bilgi alacağını ve kaygılarını değerlendireceğini ifade etti. Lagendjik, ayrıca bu yasada 'reform sürecinde geriye gidildiğine dair' kaygılar bulunduğunu dile getirdi.

İkinci konuşmak istediği konunun Şemdinli davası olduğunu ifade eden Lagendjik, İHD Başkanı Yusuf Alataş'ın bölgeden döndüğünü ve ondan davanın ilk duruşmasıyla ilgili bilgiler alacağını söyledi. Lagendjik, Şemdinli davasının AB için 'test niteliğinde çok önemli bir dava' olduğunu ve güvenlik güçlerinin terörle mücadelede rolünün sorgulanacağını belirtti. Davanın ve suçluların cezalandırılıp cezalandırılmasının AB tarafından yakından izlendiğini vurgulayan Lagendjik, davanın AB için 'çok sembolik bir önemi' olduğunu ve bu tür provokasyonların cezalandırılıp cezalandırılmadığının görüleceğini dile getirdi.

Şemdinli davasının ilk duruşmasını izleyen İHD Başkanı Alataş da davanın önemli bir dava olduğunu ve devlet içindeki yasadışı oluşumların ve çetelerin sorgulanmakta olduğunu belirtti. Alataş, ancak Şemdinli'deki patlamaları alt düzeyde emirleri yerine getirerek gerçekleştirenlerin ortaya çıkmasının önemli olmadığını ancak davanın 'asıl planlayanların ortaya çıkması yönünde katkısı olursa' önemli olduğunu söyledi.

Davanın yürütülmesi ile ilgili kaygıları olduğunu ifade eden Alataş, "İddianame tümüyle okunmadı. Son derece önemli bir husus" dedi. Alataş, ayrıca 3 sanığa hapishaneye girdikten sonra ulaşmaları mümkün olmayan son istihbarat verilerinin iletildiğini iddia etti ve "Sanıkların bir takım güçler tarafından korunduğunu düşünüyoruz" diye konuştu. Bunun iç açıcı bir durum olmadığını kaydeden Alataş, bu bilgiler doğrultusunda sanıkların salıverilmesi durumunda davanın gerçekten adil olmayacağının ispatlanacağını ve hukuk eksikliği ortaya çıkacağını vurguladı.

Türkiye'nin AB süreci ve insan hakları alanında son aylardaki gelişmelerin sorulması üzerine Lagendjik, "Türkiye'deki resim oldukça karışık" dedi. Lagendjik, ifade özgürlüğü konusunda ümit verici gelişmeler olduğunu ve Orhan Pamuk davasının bu konuda merkezi konumda olduğunu belirtti. Kendisine karşı açılan davanın da düşmesinin önemli olduğunu söyleyen Lagendjik, davanın düşmesinden öte kararın gerekçesinde ifade edilen görüşlerin Türkiye'de düşünce özgürlüğü olduğu yönünde önemli olduğunu ifade etti. Lagendjik ancak bazı yeni davaların da ortaya çıktığını ve Gazeteci Perihan Mağden'in 'askerliğe karşı vicdani ret hakkını kullanmak isteyenlere değişik devlet hizmetlerinde çalışma imkânı verilmesi' yönündeki görüşünü dile getirdiği için dava açıldığını ve bunun kaygı verici olduğunu dile getirdi. Lagendjik, Hırant Dink'e açılan davanın da düşmesinin olumlu bir gelişme olduğunu sözlerine ekledi.

Lagendjik, işkence konusunda ise 3 yıl öncesine göre ilerleme ancak 6 ay öncesine göre gerileme olduğunu vurguladı. Lagendjik, işkence sayılarında 3 yıl öncesine göre geriye doğru bir gidiş olduğunu öğrendiğini ancak son 6 ay içerisinde işkence vakalarının artmaya başladığını ifade etti. Lagendjik, Diyarbakır'da geçtiğimiz günlerde yapılan gösterilerde tutuklanan genç ve çocuklara işkence yapıldığını ileri sürdü.

Şemdinli olayında suçluların suçlulukları ortaya çıktığı takdirde cezalandırılmaması durumunda nasıl bir durumun ortaya çıkacağının sorulması üzerine Lagendjik, böyle bir durumda iki noktanın öne çıkacağını söyledi. Lagendjik, birinci noktanın Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın meslekten ihracı ile 'Türkiye'de savcı olarak dokunulmazlığı olanlara dokunursanız işinizden olursunuz' anlayışının yerleşeceğini ve bunun kaygı verici bir durum olduğunu söyledi. Lagendjik, ikinci noktanın ise suç işleyen ve bombalama yapan güvenlik güçlerinin ceza almadan serbest bırakılmasının Türkiye'de 'kanun karşısında eşitlik olmadığını' ve Türkiye'de 'çift hukuk sisteminin' var olduğunun görüleceğini söyledi. Lagendjik, bunun da çok kaygı verici bir durum olacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious