Jose Carreras konseri bu akşam

Jose Carreras konseri bu akşam.10181
  • Giriş : 01.06.2007 / 19:09:00

İstanbul Arena, bütün yaz boyunca sürecek olan eğlence maratonuna bugün Jose Carreras ile başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Carreras, konser öncesi CNN TÜRK'e özel röportaj verdi.

Lirik romantik operanın en güçlü seslerinden Jose Carreras, Placido Domingo ve Luciano Pavarotti ile birlikte dünyaya operayı sevdiren 3 tenordan biri olarak tanınıyor.

Placido Domingo, José Carreras ve Luciano Pavarotti ilk kez 1990 Dünya Futbol Kupası finalinde Roma'da biraraya geldi. '3 tenor' fikri o derece başarılı ve popüler oldu ki, normal yaşamlarında belki de hiç biraraya gelmek istemeyecek üç tenor, 1994'te Los Angeles'te, 1998'de Paris'te, 2002'de Yokohama'da milyonlara opera aryalarıyla seslendi.

1987'de mesleğinin zirvesindeyken yakalandığı lösemi hastalığını doktorların başarısı ve sevenlerin desteğiyle yenen ünlü tenor Jose Carreras, Barselona'da, Uluslararası Lösemi Vakfı'nı kurdu.

1990'da Roma'daki '3 tenor' konserinin amacı vakfa kaynak yaratmakken, Carreras bugün de vakfın en büyük maddi-manevi destekçisi.

Jose Carreras, daha önce 16'ncı Uluslararası İzmir Festivali kapsamında İzmir Senfoni Orkestrası eşliğinde verdiği konserle ve 1998'de Bizim Lösemili Çocuklar Vakfı yararına Sertab Erener'le yaptığı düetle Türk müzikseverlerin karşısına çıkmıştı.

Jose Carreras, CNN TÜRK'te yayınlanan Afiş Programı'ndan Fatih Türkmenoğlu'na röportaj verdi:

İlk önce '3 tenor'la ilgili konuşalım istiyorum. '3 tenor' ilk biraraya geldiğinde bazı eleştiriler aldı. Bunlar "opera sanatçılarının gerçek yeri opera sahnesi olmalı" diyen eleştirilerdi. Nasıl üstesinden geldiniz bu eleştirilerin?

Jose Carreras: "Çok değil ama bazı eleştiriler aldık. Bu eleştirilere saygı duyuorum. Herkesin kendi düşüncesi. Bu düşünceler ve eleştirilerin son derece iyi niyetli olduğuna inanıyorum. Ve saygı duyuyorum. Ama kendi inandığımız yolda devam ediyoruz. Halka sunduğumuz müzik ve halkan gelen olumlu tepkiler, bu eleştirlerden çok daha önemli . "

Pek çok kişi opera gibi bir sanatı popüler hale getirdiğini düşünüyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Jose Carreras: "Ben bu '3 tenor' konserleriyle çok daha geniş ve farklı kesimlerden dinleyiciye ulaştığımıza inanıyorum. Utandığı için veya operaya gidecek yeterli birikimi kendinde bulmayan pek çok insana ulaştık. Bence bu işin en olumlu tarafı bu oldu. İnsanlar operayı sevdi.. "

Sizden sonra da sizin gibi bir çok grup kuruldu. Bu iyi bir şey değil mi?

Jose Carreras: "Tabii ki iyi... Bir müziğin iyi olması için sadece klasik olması gerekmez ama yüksek seviye bir sanat anlayışı gerekli... Bu dinleyici için de bizim içinde çeşitliliği ve hayat kalitesini artırır. "

Sayın Carreras, 1987'de lösemiye yakalandınız ve bu hayatınızda önemli bir dönemeç oldu. Bu konuyla ilgili konuşabilir miyiz?
Jose Carreras: "Elbette konuşabiliriz.. "

O zamanlar ölümü düşündünüz mü ?

Jose Carreras: "Bu çok ciddi ve ölümcül bir hastalık. Tabii ki bu arada ölümü düşündüm. Ama bu hastalığı yenebileceğime dair olanakları da düşündüm. Şansları mı düşündüm. Doktorlarımdan, ailemden ve tabii ki dünyanın her yerinden dinleyicilerimdem aldığım destekle hastalığı yendim. Neredeyse 20 yıl oldu"

20 yıl uzun bir süre ve siz 20 yıldır lösemi vakfı için çalışıyorsunuz ?

Jose Carreras: "Evet 1988'de doğduğum şehir olan Barcelona'da lösemi vakfını kurduk. Bu vakıf zamanla büyüdü. Bugün Amerika, İsviçre ve Almanya'da da şubeler açtık. Bu sayede hem lösemi hastalarına yardım ediyoruz hem de hastalığa yönelik araştırmaları destekliyoruz. "

Sayın Carreras yanılmıyorsam bu sizin ikinci İstanbul konseriniz?
Jose Carreras: "Bu ikinci ama İstanbul'a daha sık gelmediğim için üzülüyorum. Çünkü burası dünyanın en güzel şehirlerinden biri"

İstanbul, İspanya'da çok popüler bence. Ne zaman İspanya'ya gitsem her yerde İstanbul afişleri görüyorum...

Jose Carreras: "Türkiye İspanya'da seviliyor. Türkiye'deki olumlu gelişmeler ve adımlar mutluluk verici. Çok tartışmalı bir konu ve yanlış anlaşılmak istemem ama Türkiye'nin bir an önce Avrupa Birliği'ne katılmasının her iki taraf içinde iyi olacağını düşünüyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious