Jules Verne, ISS'e kenetlendi

Jules Verne, ISS'e kenetlendi.8019
  • Giriş : 04.04.2008 / 22:11:00

ISS ikmal yapmak üzere Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından 9 Mart'ta uzaya gönderilen ''Jules Verne'' adlı ''Automated Transfer Vehicle'' (ATV) uzay aracı, istasyon ile kenetlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uzay aracının Fransa'nın Toulouse kentindeki kontrol merkezinden naklen yayımlanan görüntülerine göre, şimdiye dek sadece Amerikalı ve Rusların elinde bulunan otomatik lazer yön bulma sistemine sahip pilotsuz Avrupa uzay gemisi, saniyede 6 ila 7 cm hızla ilerleyerek TSİ 17:45'te ISS'in Rus yanaşma modülü Zvezda ile kenetlendi.

ESA, 10 Avrupa ülkesinden 30'dan fazla kuruluşun katılımı ve European Aeronautic, Defence and Space şirketinin liderliğinde 1998'den bu yana geliştirilmekte olan ATV uzay aracından, Amerikan uzay mekiklerinin emekliye ayrılacağı 2010 yılından itibaren, ISS'in Rus füzeleriyle ortaklaşa ikmali için dört adet daha göndermeyi planlıyor.

Adını 19. yüzyıl Fransız yazarı Jules Verne'den alan yaklaşık 17 ton ağırlığındaki uzay aracı, ISS mürettebatına 5 ton gıda, su, oksijen ve yakıt götürüyor. ESA, daha sonraki seferlerde bu kapasiteyi 8,1 tona yükseltmeyi umuyor.

Taşıdığı yakıtın yarısını, irtifa kaybeden ISS'in yörüngesinin düzeltilmesi için kullanacak Jules Verne uzay aracı, ISS ile 4 ay kenetli kaldıktan sonra, istasyonun atıklarını da alıp atmosfere girerek parçalanacak.

Avrupa'ya uzayı keşif alanında diğer ülkelerle rekabette önemli avantaj sağlayacak 10,3 metre uzunluğunda ve 4,5 metre çapında uzun bir silindir şeklindeki ATV'nin en önemli özelliği otomatik buluşma ve kenetlenme teknolojisi.

Yolunu kendisi bulabilen ve insan müdahalesi olmaksızın istasyonla kenetlenecek olan araç, ayrıca toplam 22 metre uzunluğunda 4 güneş paneline sahip bulunuyor.

Avrupa'nın büyük umutlar beslediği ve gelecekte çok şey beklediği ve henüz başlangıç aşamasında bulunan ATV'nin gelecekte daha da geliştirilmesi ve bu sayede Avrupa'nın kendi bağımsız taşıma sistemini oluşturması bekleniyor.

Kontrol merkezi Fransa'nın Toulouse kentinde bulunan Avrupa uzay aracı, basınç kontrollü olduğundan gelecekte astronotların taşınmasına da olanak sağlıyor.

Şimdilik hiçbir ESA astronotu Amerikan uzay mekiği veya Rus Soyuz aracı olmaksızın yörüngeye veya ISS'e gidemiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious