Jülide abla halleder!

  • Giriş : 03.09.2006 / 00:00:00

İstanbul’daki tek kadın bomba imha uzmanı Jülide ’Ben anneysem siz de babasınız. Kader arkadaşıyız’ dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu uzmanlardan biri de Jülide (güvenlik nedeniyle soyadının açıklanmasını istemiyor). O, İstanbul’daki Bomba İmha Büro Amirliği’nde görev yapan tek kadın. Türkiye’de ondan başka iki kadın bomba imha uzmanı daha var. Jülide en gençleri, 35 yaşında. Evli, bir kız annesi. Bürodaki erkekler ona "Jülide abla" diye hitap ediyor.

Jülide "Hepimiz evden işe gelirken eşini, çocuğunu bir daha göremeyecekmiş gibi vedalaşıyor. Ölüm tehlikesine rağmen bu işi yapma nedenim kendine zarar geleceğinden haberi bile olmayan insanları korumanın verdiği haz" diyor.

Bomba imha uzmanı olmayı ne zaman kafaya koydunuz?

İsteyen polis memurları gönüllü olarak bomba imha uzmanlığını tercih edebiliyor. Tabii sınavı ve yapılan testleri geçmek şartıyla. Ben de 10 yıllık polis memurluğundan sonra 3-4 yıl önce bomba imhacı olmaya karar verdim. Üçüncü başvuruda aldılar beni. Zor ikna ettim onları. 2,5 aylık eğitimin sonunda bomba imha uzmanı oldum. 2,5 yıldır bu işi yapıyorum.

Niye üçüncü başvuruya kadar kabul edilmediniz?

Çünkü birtakım şartlar gerekiyor. Ailenizin onay verdiğine dair belge istiyorlar. Mülakattaki sorularla kişinin gerçekten bu işi isteyip istemediğini ölçüyorlar. Daha sonra psikolojik teste giriyorsunuz. Elektronik işlerinden anlamak da puan almak için önemli. Ancak ben tüm şartları üçüncü başvuruda tutturdum. Bu mesleği çok istemek, kabul edilmenizi sağlayan en önemli aşama. Çünkü bu iş gönül işi. Ek bir ücret almadan, ölümle burun buruna geleceğimizi bile bile seçiyoruz bomba imha uzmanlığını. Riskli meslek sayısı çok. Ama biz en ufak bir hatada doğrudan ölümle karşılaşıyoruz.

"İhbar geldikten sonra paketten bahsetmeyiz"

Kocanız bomba imha uzmanlığını seçmenize engel olmaya çalıştı mı?

Eşim de polis. Bu yüzden kararıma saygı duydu. Bana destek verdi. Hiçbir zaman beni caydırmaya çalışmadı.

Ekip arkadaşlarınızın hepsi erkek. İşbölümü sırasında kadın olduğunuz için sizi korumaya çalışıyorlar mı?

Tabii. Bana koruma içgüdüsüyle yaklaşıyorlar. Onlarla birlikte çalışmaya başladığım ilk dönemlerde "Abla sen dur biz hallederiz" veya "Bir dakika ben bakayım" diyerek alelacele giyinip olaya dalıyorlardı. Benim müdahale etmeme fırsat kalmıyordu. Ama sonra onlarla konuştum. "Ben anneysem, ailem varsa siz de babasınız, sizin de aileniz var. Sonuçta kader arkadaşıyız. Bunu bir sıraya koyalım" dedim. İkna oldular. Mesela mesai başladığında "İlk paket benim" derim, ikincisiyle arkadaşım ilgilenir. Sıraya göre müdahale ediyoruz şüpheli paketlere.

"Giydiğimiz bomba imha elbisesi yaklaşık 40 kilo"

Bomba ihbarı geldikten sonra neler düşünüyorsunuz? Eliniz ayağınız dolanmıyor mu?

Hiçbir zaman pakete kafayı takmayız. Hakkında konuşmayız. Onu düşünmemeye çalışırız. Çünkü işi paranoyaklaştırırsan gidene kadar kafanda pek çok senaryo yazarsın. Şüpheli paketin bulunduğu yere giderken iş arkadaşlarımla otomobilde sohbet ederiz, müzik dinleriz. Aklımıza bombayı getirmemeye çalışırız. Olay yerine vardığımda ise paketi kendime ve kimseye zarar vermeden açmaya yoğunlaşırım. Bazen işin ardından arkadaşlarla bombadan bahsederken sanki duvar yazılarını okuyor gibi konuşuruz. Birbirimize "İlk hatamız son hatamızdır" diyor ölümle bile dalga geçeriz.

Bomba imha uzmanının ne gibi özelliklere sahip olması gerekiyor?

Cesur, yürekli olacak. Konsantrasyonu kuvvetli olmalı. Sağlam bir psikolojiye ihtiyaç var. Ayrıca giydiğimiz bomba imha elbisesi yaklaşık 40 kilo. Onunla çökmek ve kalkmak çok zor. 45 kiloluk bir kadın o elbiseyi taşımak da zorlanır, hareket edemez.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious