Juncker, Türkiye'yi tehdit etti

  • Giriş : 15.06.2006 / 00:00:00

Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, Türkiye'nin Rum Kesimi'ne limanlarını ve havalimanlarını açmaması halinde Avrupa Birliği'nin (AB) Ankara ile müzakere sürecinin askıya alması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fransız La Croix gazetesinin, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda adım atmadığı halde ilk müzakere faslını kapamakla zayıflık gösterip göstermediğine yönelik sorusuna, "Hayır. Avrupalı bakanlar bu koşulun 2006 içinde uygulanmasını gerektiğini ciddi şekilde söyledi." dedi. Lüksemburg Başbakanı Juncker, "Türkiye bu şartı bu yıl içinde uygulamazsa görüşüme göre müzakereler askıya alınacaktır." şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği, Türkiye'nin Ek Protokol'den kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmesini istiyor. Ancak Ankara, Kıbrıs'ta bir çözüm olana kadar liman ve havalimanlarının açılmayacağını vurguladı. Türkiye, adada sorunların çözümlenmesi için pekçok adım atmasına rağmen Rum Kesimi'nin AB üyesi olmasından sonra takındığı uzlaşmaz tavır nedeniyle sorun çözülemiyor. Adadaki sorunun çözümü için ortaya konulan Annan Planı'na Kıbrıslı Türklerin 'evet' dediği ancak Rumların 'hayır' demesine rağmen Kıbrıslı Türklere yönelik tecrid devam ediyor.

Lüksemburg Başbakanı Juncker, Fransa ve Hollanda'nın AB Anayasası'na hayır demesinin ardından genişlemenin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini savundu. Juncker, "Hırvatistan'ı bir kenara bırakırsak AB kurumlarını yenilemezsek önlem ve kısıtlama getirmeden genişlemeye devam etmek mümkün olmayacak. Varolan anlaşmalarla büyük genişlemeler yapılamaz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious