Jüpiter'i tramplen gibi kullandı

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Bir yıl önce uzaya gönderdiği New Horizons aracı Jüpiter'e doğru yönelerek, yolculuğunun kalan kısmında gezegenin yörüngesinin itici etkisini tramplen gibi kullandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bugüne kadar gönderilen en hızlı uzay aracı olan ve Türkiye saatiyle 07.43'te Jüpiter'i geçmesinden sonra hızı saatte 14 bin 500 km daha artan New Horizons'ın (Yeni Ufuklar) hızı saatte 84 bin km hıza ulaştı.

Bir merminin hızının 15 katına yakın bir hıza ulaşacak Yeni Ufuklar'ın katedeceği yol böylece en az üç yıl kısalacak.

Uzay aracının Temmuz 2015'te Plüton'a ulaşması bekleniyor. Jüpiter'e, 1995'te gönderilen Galileo uzay aracından sonra ilk kez yakınlaşan Yeni Ufuklar, Jovian Sistemi'ne (Jüpiter benzeri gazlardan oluşmuş, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün gezegenleri) de böylece son bir bakış fırlatacak.

Bu geçiş ayrıca yer kontrol ekibine de uzay aracının sistemlerini deneme ve Plüton'a ulaşma hedefinden önce bilimsel gereçlerini kullanma fırsatı sunacak.

700'den fazla gözlem

Jüpiter ve dört büyük uydusu üzerinde Haziran'a kadar 700'den fazla gözlem yapacak Yeni Ufuklar, çektiği fotoğrafları bu ay sonundan itibaren göndermeye başlayacak.

19 Ocak 2006'da uzaya fırlatılan 700 milyon dolar değerindeki uzay aracı Yeni Ufuklar, Jüpiter'in uydusu Io'daki volkanik faaliyeti yakından inceleyecek ve Jüpiter'in güneyindeki 'ünlü kırmızı noktaya' yakından bakacak.

Plüton'u hedefleyen uzay aracının Jüpiter görevinin kendileri için önemli bir test olduğunu söyleyen NASA mühendisleri, uzay aracının sınırlarını ve yeteneklerini görebileceklerini belirtti.

Bilimadamları, Yeni Ufuklar'ın göndereceği bilgilerin ilk sonuçlarının Nisan ayında alınmasını bekliyor.

10 yıl sürecek yolculuğuna 60 metre boyundaki Atlas-5 roketiyle çıkan Yeni Ufuklar, uzun yolculuğunda radyoaktif plütonyum yakıtını kullanıyor.

Aracın hedefi Plüton, Dünya'ya ortalama 5.7 milyar kilometre uzakta bulunuyor. Ay büyüklüğündeki Plüton'da sıcaklık eksi 253 dereceye kadar düşebiliyor. Yani atom hareketinin durduğu mutlak 0'dan (-273) 20 derece eksiğine kadar.

Plüton'un uydusu Charon

New Horizons aracı, İlk Çağ yeraltı tanrısından adını alan Plüton'un, 1978'den beri bilinen tek uydusu olan Charon'u da yakından inceleme olanağı sağlayacak.

Son 30 yıllık hesaplara göre 2274 kilometrelik çapıyla Ay büyüklüğüne yakın olan Plüton'un uydusu Charon'un çapı, 1180 kilometre. ABD'li astronom Clyde Tombaugh, 75 yıl önce Arizona eyaletinde Flagstaff-Lowell Gözlemevi sayesinde Plüton'u keşfetti.

Uydu Charon'u ise yine ABD'li astronomlar James Christy ile Robert Harrington 1978 yılında buldu.

Kuyruklu yıldıza inmek üzere uzaya gönderilen AB'nin uzay çalışmalarının amiral gemisi Rosetta uzay aracı da yolculuğunu sürdürmek için hafta sonunda Mars'ın çekim gücünü bir tramplen gibi kullanmıştı.

2014'te ''67P/Churyumov-Gerasimenko'' adlı kuyruklu yıldıza inmesi planlanan Rosetta uzay aracının, Kızıl Gezegen'in yörüngesinde yaklaşık 250 kilometrelik irtifada yaptığı ikinci kritik manevra ile kuyruklu yıldızı yakalayabilmek için yeterli hıza ulaşmıştı.

Rosetta uzay aracının 2014'te ulaşmayı planladığı kuyruklu yıldıza varıncaya dek 2 kez daha Dünya yakınında yerçekimi manevrası yapması planlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious