K. Irak'a gerçekleştirilen operasyon devam edecek mi?

K. Irak'a gerçekleştirilen operasyon devam edecek mi?.9010
  • Giriş : 16.01.2008 / 05:14:00
  • Güncelleme : 16.01.2008 / 00:04:38

K. Irak'a gerçekleştirilen operasyona ilişkin olarak Milli Savunma Bakanı Gönül kararlı mesajlar verdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, "Bu operasyonlar (Irak'ın kuzeyindeki terör örgütüne yönelik operasyonlar); silahla ülkenin güvenliğini tehdit edenler, silahla sivilleri öldürenler, askerimizi tehdit edenler bu işten vazgeçinceye kadar devam edecek" dedi.
İtalya Savunma Bakanı Arturo Mario Luigi Parisi, Milli Savunma Bakanı Gönül'ü Bakanlık'ta ziyaret etti.

Gönül, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye ile İtalya'nın dünyanın en büyük askeri projesi olan Joint Stike Fighter'da yer aldığını, ayrıca iki ülkenin birlikte gerçekleştirdiği ATAK helikopter projesinin de pek çok proje içinde üzerinde anlaşılan en önemli proje olduğuna dikkati çekti.

Parisi de iki ülkenin savunma alanında yürütülen işbirliği ve ittifak konularında görüş birliğine sahip olduğunu belirterek, buna Kabil'de Türkiye'nin komutasındaki Kabil Bölge Komutanlığı'nın kısa bir süre önce İtalya'ya geçmesini örnek olarak gösterdi. Konuk Bakan, iki ülke arasında var olan işbirliğini NATO ve AB çerçevesinde daha da geliştirmeyi umut ettiklerini belirtti

IRAK'IN KUZEYİNE YÖNELİK OPERASYONLAR

İtalya Savunma Bakanı Parisi, bir gazetecinin, "İtalya yıllarca terörle mücadele etti. Terörden bu kadar çekmiş bir ülke olarak Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki teröristlere yönelik sınır ötesi operasyonlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine, "Terörizmle mücadelede ortak bir görüşe sahibiz" diye konuştu.

Milli Savunma Bakanı Gönül de bugün Irak'ın kuzeyine gerçekleştirilen operasyona ilişkin olarak, şunları söyledi:

"Bu operasyonlar devam edecek. Bugün planlamaya göre saat 11.00'de operasyon yapıldı. Tespitlere ve alınan bilgilere göre bu operasyonlar; silahla ülkenin güvenliğini tehdit edenler, silahla sivilleri öldürenler, askerimizi tehdit edenler bu işten vazgeçinceye kadar devam edecek. Bu sürecin bir parçasıdır. Halen TBMM'nin verdiği yetki sınırları içerisindeyiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious