K. Irak'ta 17 kamp var

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

IKDP Başkanı Barzani PKK’ya “Silahı bırak” mektubu gönderdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zebari, "Her şeyden önce Iraklı değiller. İkincisi, burası onların faaliyet göstereceği veya lobicilik yapacağı yer değil. Üçüncüsü, Barzani ve Talabani tarafından onlara verilen ve PKK’dan çatışmayı durdurmasını isteyen bir mektup iletildi. Bu önlemlerin, bizim PKK ile mücadelede ciddi olduğumuz konusunda herkesi ikna edeceğine inanıyoruz" dedi.

Ankara ile üzerinde anlaşmaya vardıkları önlemleri uygulama kararlılığını dile getiren Zebari, buna karşın "Herhangi bir Türk müdahalesi Irak hükümetine veya ABD Hükümeti için kabul edilemez çünkü barışçıl ve demokratik bir Irak şansını açık bir biçimde zedeler" diye konuştu.

Mesut Barzani’nin liderliğindeki KDP’nin önde gelen isimlerinden Hoşyar Zebari, Washington Times gazetesinin köşe yazarı Tülin Daloğlu ile yaptığı söyleşide PKK ile mücadele etme kararlılığını dile getirirken, PKK’nın Iraklı olmadığını, Irak’ta faaliyet gösteremeyeceğini söyledi.

Bu konuda ciddiyiz

Türkiye’ye son ziyareti sırasında Ankara tarafından "çok sıcak, dostane, saygılı ve samimi" bir biçimde karşılandığını anlatan Zebari, "Hükümet ile tüm bu konuları (PKK) çok ayrıntılı bir biçimde görüştük. Türkiye, ABD ve Irak ile ve Kürt bölgesel hükümetinin bir üyesiyle de üçlü komiteyi canlandırmayı önerdim" dedi.

"Öcalan Stratejik Etüdleri" olarak adlandırılan PKK’nın Bağdat’taki bürosunun "hemen" kapatılacağını anlatan Zebari, PKK ile ittifak yapan siyasi partilerin Erbil ve Süleymaniye’deki büroların da kapatılacağını kaydetti.

ABD Başkanı’nın Ulusal Güvenlik Danışman Stephen Hadley ile geçen hafta yaptığı görüşmede PKK sorununu dile getirdiğini belirten Hoşyar Zebari, PKK’nın saldırılarındaki son tırmanışın Hizbullah ile İsrail arasındaki çatışmalardan sonra meydana geldiğini vurgularken de "Irak’taki tek güvenli yer Iraklı Kürdistan" ifadesini kullandı. "Bağımsız bir Kürdistan"ın peşinde olmadıklarını öne süren Zebari, Ankara ile üzerinde anlaşmaya vardıkları önlemleri alma konusundaki taahhütlerinin sürdüğünü söyledi. Buna karşın Zebari, "Herhangi bir Türk müdahalesinin Irak hükümeti veya ABD hükümeti için kabul edilemez çünkü açık bir biçimde barışçıl ve demokratik bir Irak için tüm şansları zedeler" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious