K. Irak'ta 'güvenlik turizmi'

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Irak'ta şiddet tırmanmaya devam ederken, ülkenin kuzeyinde, bölgesel Kürt hükümeti kontrolündeki üç kentte alışılmadık bir turizm türü gelişiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ın birçok kentinde insanlar günlük alışverişlerini yapmaya dahi çekinirken geceleri sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Kuzeydeki Dhok, Süleymaniye ve Erbil şehirlerindeyse durum oldukça farklı. Güneyden gelen ziyaretçiler kalabalık pazar yerlerinin ve geceleri dışarıda dolaşmanın tadını çıkartıyor.

Şaklava Erbil'e bağlı yazlık bir belde. Südat ailesinin Bağdatlı ve Kerküklü üyeleri biraraya gelmek için burayı tercih etti. Pınar Südat 'Kerkük'te emniyet durumu iyi olmadığı için buraya geldik. Biraz sıkıntı var içinizde, onun için geldik buraya. Bağdat şu sıralar sıkıntılı. İstikrarın sağlanmasını bekliyoruz. Gerçi benim ümidim yok. Çünkü hükümet üyeleri daha kendi aralarında bir anlaşmaya varmış değil' diye konuştu.

Tatil için neden Irak'ın kuzeyini tercih ettiklerine ise Muhammet Südat şöyle cevap veriyor: "Irak'ta buradan başka turistik yer kalmadı. Bağdat yakınlarındaki yerlerde Amerikalılar kalıyor. Musul'da da güvenlik iyi değil. Bizde ancak Erbil ve Süleymaniye'ye gidebiliyoruz. Yalnız burada bu durumu fırsat bilip fiyatları baya yükseltiyorlar. Her şey çok pahalı. Özellikle de Arapça konuşursanız fiyatlar daha da artıyor." Bağdatlı Salim Ahmet birçok insanın temelli bölgeye yerleşmeyi seçtiğini söylüyor: "Burası güvenli olduğu için Iraklılar yaşadıkları yerleri bırakıp buraya geliyor. Yalnızca gezi amaçlı değil, buraya yerleşenler bile var."

Erbil'e gelin olarak gelen Tehani Ahmet Bağdatlı ailesine etrafı gezdiriyor: "Ben Arap'ım ama eşim Kürt. Erbil'de yaşıyorum. Akrabalarım da Bağdat'tan geldi. Zavallılar durumdan bıkmış haldeler. Burada biraz hava almaya geldiler. Kız kardeşim Bağdat'ta alışverişe dahi gidemediklerini söylüyor."

YATAK SAYISI TURİSTLERE YETMİYOR

Turist sayısı fazla yatak sayısı az. Erbilli bir yatırımcı olan Peskevt Dzeyi eksiklikle ilgili şöyle konuştu: "Bölgenin istikrarı bu artışı getirdi. Irak genelinde güvenlik yok. Kürt bölgesindeyse bu anlamda baya bir yol alındı. Şimdi bizim bölgeye büyük bir talep var. Yatak sayısı yetersiz kalıyor. Bende bu ihtiyacı gördüm ve bir otel yapmaya karar verdim." Otelini yerel beklentilerin üzerinde özelliklerle donattığını düşünen Dzeyi'nin planları yerli turistlerden fazlasını hedefliyor: "Önceleri Erbil'de yabancı şirketler yoktu. Şimdiyse bir çok Türk şirketinin yanı sıra diğer Avrupa ülkelerinden, Arap ülkelerinde birçok işadamı buraya geliyor. Bizim otel bu anlamda da bir talebi de karşılamış olacak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious