K. Irak'taki Kürtler, sınırlarını Irak vatandaşına kapadı

  • Giriş : 09.08.2007 / 22:00:00
  • Güncelleme : 09.08.2007 / 21:42:05

Kürtler sonunda sınırlarını da fiilen diğer Irak vatandaşlarına kapattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kendilerine ait bir bayrağa, orduya, milli marşa, para birimine ve hatta özerk eğitim sistemine sahip olan Kürtler sonunda sınırlarını da fiilen diğer Irak vatandaşlarına kapattı. Son 2 ay içinde Irak’ın diğer bölgelerine göre nispeten daha sakin olan Kürt bölgesinde gerçekleşen intihar saldırılarının ardından Mesud Barzani’nin kontrolündeki yerel yönetim, Kürt olmayan kişilerin Kuzey Irak topraklarına girişine sınırlama getirdi. Peşmergeler, bundan böyle sınırda Kürt bölgesine girmek isteyen Iraklılar’ın kimliklerini kontrol edecek.

Kuzey Irak doğumlu olmayanlar geri çevrilecek. Eğer Kürt yönetiminin sınırları dahilinde yaşayan bir kişi sınıra gelip “Ben bu kişiyi tanıyorum. Kuzey Irak’a girmesinde sakınca yoktur” derse o zaman Iraklı’nın geçişine de izin verilecek. Kürtler bu şekilde devlet içinde devlet kurma girişimlerini de bir aşama öteye taşımış oluyorlar.

3.5 milyar $’lık proje
Kürtler, bununla da kalmayarak Irak’ta devam eden kaos nedeniyle bu bölgeye gitmemeleri konusunda vatandaşlarını uyaran ülkelere, “Bizi Irak’tan ayrı tutun” önerisini getirdi. Avusturya, Japonya, Danimarka, İsveç, Hollanda gibi ülkeler vatandaşlarına “Kürt bölgesine seyahat edilebilir” tavsiyesinde bulundu.

1200 Türk şirketi faaliyette
*Kürdistan Üniversitesi ilk kez bu yıl eğitime başladı. Bölgede modernleşmenin en büyük sembolü olarak görülüyor.

*Hiçbir yerde Amerikan üniforması görülmüyor. Tüm güvenlik Kürt peşmergeler tarafından sağlanıyor.

*İnşaat ihalelerinin yüzde 90’ı Türk şirketlerine veriliyor. Toplam ihale tutarı 2 milyar doları buldu. İşadamları birçok anlaşmada kullanılacak malzemelerin de Türk malı olması şartını arıyor. 1200 Türk şirketi burada faaliyet gösteriyor. Çalışanlarıyla birlikte 14 bin kişilik bir nüfusa sahipler.

*Süleymaniye, Kerkük ve Erbil’de 5’i lise olmak üzere Türkçe eğitim veren 7 okul var. Okulların tümü Fethullah Gülen cemaatinin. Dernekler tarafından işletiliyor.

*Kürtler’in uydudan yayın yapan 4 televizyon kanalı var. 20’ye yakın yerel TV’den biri Türkmenler’e ait.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious