K. Irak’tan Türkiye’ye tehdit!

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Türkiye’nin Kuzey Irak’a sınır ötesi operasyon düzenleyeceği haberleri üzerine Kuzey Irak’taki yönetimin bir bakanı Türkiye’yi tehdit etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Irak’ın kuzeyindeki Kürt bölgesinin Dış Bölgelerden Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed İhsan, Türkiye’nin hiçbir şekilde sınırlarına girmeye hakkı olmadığını söyleyerek "Aksi halde Türkiye’nin durumunun Irak’ın Kuveyt’i işgali sonrasında uğradığı akıbete benzeyeceği" tehdidinde bulundu.

Bugün Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP)’nin bazı yayın organlarına açıklamalarda bulunan İhsan, "Türk Silahlı Kuvvetlerinin hiçbir zaman Kürt bölgesi sınırlarına giremeyeceğini" iddia ederek bunun uluslar arası anlaşmalara ve kanunlara aykırı olduğunu savundu. Kürt Bakan aksi durumda olayların Türkiye’nin aleyhine gelişeceğini söyledi. İhsan, "Sınır ötesi operasyon yapması durumunda Türkiye’nin durumu Irak’ın Kuveyt işgali sonrasında uğradığı akıbete benzer." dedi.

Türkiye’nin amacının PKK’ya karşı operasyon düzenlemek olduğunu söyleyen İhsan, bunun makul bir gerekçe olmadığını çünkü PKK’nın karargahlarının iddia edildiği gibi Kürt bölgesinde olmadığını, merkezlerinin Türkiye sınırları içinde olduğunu, bu yüzden sorunu burada değil kendi topraklarında çözebileceğini belirtti.

İhsan, sınır ötesi operasyon ile ilgili sorunun çözümü için Kürt bölgesinden üst düzey bir heyetin Türkiye’ye gideceğini de sözlerine ekledi. Önümüzdeki hafta pazartesi günü IKDP’li 6 kişilik bir heyetin, Erbil’den İstanbul’a, İstanbul’dan da Ankara’ya sınır ötesi operasyonları görüşmek için gitmesi bekleniyor. İhsan, heyetin üst düzey temaslarda bulunacağını ve görüşmelerde Irak’ın Türkiye Büyükelçisinin de bulunacağını belirtti. Bu arada IKDP’nin Dış İlişkiler Sorumlusu Safin Dizayi de katıldığı bir televizyon programında Türkiye’ye gerçekleştirilecek ziyareti doğruladı.

Kürt bakan bunları söylerken IKDP’nin internet sitesi Peyamner, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı bir birliğin Kuzey Irak’a girip çıktığını öne sürdü. Habere göre Türk askeri birliği, PKK’lı teröristlere karşı operasyon amacıyla Şırnak’ın Beytüşşebap ve Hakkari’nin Çukurca ilçelerinin arasındaki bölgeden Kuzey Irak’taki Amediye ilçesine girdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious