K. Kore müzakere yolunda

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandır Alekseyev, Kuzey Kore'nin nükleer programına ilişkin altılı görüşmelere dönmeye hazır olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Itar-Tass ajansının haberine göre, Kuzey Kore'yi ziyaret etmekte olan Alekseyev, Pyonyang yönetiminin, "Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılmasıyla bağlantılı sorunların, yakın bir gelecekte müzakereler yoluyla çözülmesi arzusunda olduğunu" söyledi.

Haberde, Alekseyev'in, "Kuzey Kore'nin, Kore yarımadasındaki nükleer sorunun çözümünde bir yöntem olarak altılı görüşmeleri desteklediğini belirttiği" sözlerine de yer verildi. Nükleer silah denemesinin ardından Kuzey Kore'yi ziyaret eden ilk Rus yetkili olan Alekseyev'in, Pyonyang'daki temasları sırasında, Kuzey Kore'nin altılı görüşmelerdeki başmüzakerecisi Kim Kye-gwan ile bir araya geldiği belirtiliyor. Kuzey Kore'nin nükleer programı için düzenlenen, Kuzey ve Güney Kore'nin yanı sıra Rusya, ABD, Çin ve Japonya'nın katıldığı altılı görüşmeler yaklaşık bir yıldır askıya alınmış durumda.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious