K. Kore nükleer tesisini kapatıyor

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

Kuzey Kore, Çin'in sunduğu ''enerji yardımı karşılığında Yongbyon'daki nükleer tesisi 2 ay içinde kapatma'' taslak metnini kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Japon Kyodo haber ajansının bildirdiğine göre, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunla ilgili olarak Pekin'de düzenlenen altılı görüşmelerin 5. turumun 3. aşama toplantısı kapsamında Kuzey Kore, Çin'in sunduğu ''enerji yardımı karşılığında Yongbyon'daki nükleer tesisi 2 ay içinde kapatma'' taslak metnini kabul etti. Söz konusu taslak anlaşmasının Diaoyutai Devlet Konukevi'nde düzenlenen görüşmelerin ilk gününün ardından sunulduğu kaydedildi.

ABD, Japonya, Çin, Rusya, Güney ve Kuzey Kore ve Japonya'nın katıldığı 6'lı görüşmelerin beşinci turunun ikinci aşama toplantısı geçen Aralık ayında Pekin'de bir anlaşmaya varılamadan başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Kuzey Kore bu görüşmeleri, ABD'nin finansal aktivitelerine sınırlama getirmesini Washington'un düşmanca tutumunun bir göstergesi olduğunu söyleyerek terk etmişti. Bu tarihin ardından ABD'li yetkililer mali ambargo ve dondurmuş olduğu Kuzey Kore hesaplarının bir bölümünün serbest bırakılması konusunda Pyongyang ile ayrı ikili görüşmeler yapmaya karar vermişti.

Kuzey Kore'nin 9 Ekim 2006'da denediği nükleer füzenin ardından uluslararası toplum buna büyük tepki göstermiş ve Birleşmiş Milletler bu ülkeye ambargo uygulanması kararı almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious