K. Kore nükleerden vazgeçmeyecek

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Yardımcısı Kim Kye-gwan, nükleer silah programlarıyla ilgili krizin aşılması için ABD'nin politikalarını değiştirmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Nükleer müzakereleri konu alan 'altılı görüşmeler' için Pekin'e gelen Kim, "ABD, düşmanca politikasını 'bir arada yaşama'ya dönüştürse problem çözülür. ABD'nin bunu yapmaya hazır olup olmadığını henüz bilmiyorum" diye konuştu.

Altılı görüşmelerde ABD'yi temsil eden Christopher Hill ise Tokyo'da yaptığı açıklamada, düşmanlıklarının Pyongyang'ın nükleer politikalarından kaynaklandığını söyledi. Hill, yarın öğleden sonra Kim'le bir araya gelebileceğini söyledi.

Kuzey Kore Temmuz ayında uzun menzilli füze denemesi yapmış, Ekim'de ise nükleer denemeler gerçekleştirmişti. Pyongyang hükümeti, güvenlik garantisi karşılığında nükleer programından vazgeçebileceğini bildirmişti.

Komünist hükümet, ABD'nin malî yaptırımlar uygulaması nedeniyle 2005 yılında altılı görüşmeleri boykot etme kararı almıştı. Kuzey Kore, nükleer programından vazgeçebilmesi için ülkesine uygulanan yaptırımların kaldırılmasını talep ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious