K. Kore ve nükleer de son durum

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Pekin'de yapılacak Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunla ilgili 6'lı Görüşmeler konusunda ABD, Kuzey Kore'nin nükleer sorununu ciddiye almasını isterken, Rusya da tarafları duygusal davranmamaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunla ilgili görüşmelerde Amerikan heyetine başkanlık eden Doğu Asya ve Pasifik işlerinden sorumlu ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Christopher Hill, Kuzey Kore'nin nükleer programdan vazgeçme konusunu ciddi şekilde ele alması gerektiğini ve bu durumda "çok güzel şeyler" yapılabileceğini söyledi. Hill, Eylül 2005'de sağlanan uzlaşmanın ilerletilmesi için Çin'e geldiğini belirtirken, "'Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan vazgeçme sorununu ciddiye alması durumunda görüşmeler yi geçecek; aksi halde görüşmede hiçbir sonuç elde edilemeyecek. Yaptırımların kaldırılmasını istiyorlarsa, nükleerden vazgeçmeliler." dedi. Hill, BM Güvenlik Konseyinin 15 Temmuz ve 14 Ekim 2006 günlerinde aldığı 1695 ve 1718 sayılı kararları hatırlatırken, "'Kuzey Kore bu kararları iyi biliyor ve Pyongyang yönetimi nükleer programdan vazgeçmedikçe bu kararların varlığı sürecektir.'' diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da konuyla ilgili yaptığı konuşmada, ilgili tarafların Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorun konusunda duygusal davranmaması, bazı detayların temel sorunun çözülmesini etkilemesinden kaçınmaları gerektiğini dile getirdi.

-ABD VE JAPONYA ANLAŞTI-

ABD ve Japonya heyetleri başkanları dün Tokyo'da Kuzey Kore'yi nükleer silahlardan vazgeçme konusunda somut önlem almaya çağırma konusunda anlaştı. Pekin'e gelen heyetler ikili görüşmelerde bulundu. ABD heyeti Güney Kore, Çin ve Rusya heyetleriyle, Japonya heyeti ise Çin, Güney Kore ve Rusya heyetleriyle ikili görüşmelerde bulundu. ABD ve Kuzey Kore'nin ikili görüşmelerde bulunup bulunmayacağı henüz kesinleşmedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious