K. Kore yeni denemeler yapacak

  • Giriş : 18.10.2006 / 00:00:00

Kuzey Kore'nin Çin'i başka nükleer denemelerde bulunacağı konusunda uyardığı iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Amerikan NBC News televizyon kanalında Amerikalı yetkililere dayandırılan haberde, Kuzey Kore ordusunun Çin'i yer altında başka nükleer denemeler yapacağı konusunda bilgilendirdiği belirtildi, ancak bu denemelerin ne zaman yapılacağı konusuna açıklık getirilmedi.

Amerikalı bir istihbarat yetkilisi, Kuzey Kore'nin önceden haber vermeden ya da denemeden hemen önce haber vererek yeni bir nükleer deneme yapabileceğini açıklamıştı.

Amerikan istihbarat servisleri, Kuzey Kore'nin yeni bir nükleer deneme yapma ihtimalini dışlamamakla birlikte bu denemenin kısa bir süre içinde yapılacağını düşünmüyor. Kuzey Kore 9 Ekimde nükleer denemede bulunduğunu açıklamış ve bütün dünyanın tepkisini çekmişti.

BM Güvenlik Konseyi de bu ülkeye yaptırım kararı almıştı. Güney Kore'den yapılan açıklamada ise Kuzey Kore'nin Çin'i ikinci bir nükleer deneme yapacağı konusunda uyarmadığı belirtildi.

Güney Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Lee Kyu-Hyung, düzenlediği kısa basın toplantısında, Amerikan NBC televizyonundaki haberin sorulması üzerine ''bilgi, dayanaktan yoksun" ifadesini kullandı.

Japonya da Çin tarafından kendilerine bu yönde bir haber ulaşmadığını açıkladı. Japonya hükümetinin sözcüsü Yasuhisa Shiozaki, NBC televizyonundaki haberle ilgili görüşünün sorulması üzerine, Kuzey Kore'nin başka nükleer denemelerde bulunacağı yönünde Çin'e bilgi vermediğini belirttiği açıklamasında, "Çin ile yakın temasta olmamıza ve bilgi alışverişinde bulunmamıza rağmen, hükümetimize bu yönde bir bilgi ulaşmamıştır" dedi.

JONG-İL YÜZÜNÜ GÖSTERDİ

Kuzey Kore lideri Kim Jong-il, ülkesinde nükleer deneme yapıldığının açıklanmasından sonra ilk kez halka göründü. Kuzey Kore'nin resmi ajanıs KCNA'daki haberde, Kim Jong-il'in Genelkurmay Başkanlığındaki yetkililer eşliğinde Kuzey Kore Halk Ordusu'nun müzikal gösterisine katılığı belirtildi. Müzikli gösterinin nerede düzenlendiği açıklanmayan haberde, Kim Jong-il'in sanatçıları ve seyircileri selamladığı kaydedildi. Gösterinin, "emperyalizme karşı birlik" adındaki organizasyonun 80. yılını kutlamak için düzenlendiği belirtiliyor. Kuzey Kore liderinin halktan ve ulusal bir olaydan sonra basından kendini sakladığı biliniyor. 5 Temmuzda balistik füze denendiğinin açıklanmasından sonra Kim Jong-il 40 gün kadar basından saklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious