'K. Kore'nin gizli nükleer köyleri var'

  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

Kuzey Kore'nin, nükleer silahların geliştirilmesinde görevli kişilerin sıkı şekilde korunduğu, binlerce kişilik gizli yerleşim birimleri ağı kurduğu öne sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Güney Koreli milletvekili Song Young-sun tarafından hazırlanan bir raporda, Kuzey Kore'nin önde gelen nükleer uzmanı bilim adamlarının ve ailelerinin bulunduğu 36 binden fazla kişinin, ülkenin geri kalanından yalıtılmış bir şekilde bu yerlerde yaşadığı öne sürüldü.

Song'un raporunda, gizli köylerde yaşayanların diğer yerlerle yalnızca coğrafi olarak kopuk olmadığını, aynı zamanda dışarıyla her türlü irtibat ve iletişimlerinin de bulunmadığı belirtildi.

Raporda, söz konusu yerleşim birimlerinin nerede olduğu konusunda bilgi verilmedi, ancak muhtemelen nükleer sitelerin yakınında olduğu belirtildi. Bu yerleşim birimlerinde yaklaşık 200 üst düzey nükleer uzman ile 9 bin kişi civarında personel ve onların ailelerinin yaşadığı öne sürülüyor.

Bu köylerdeki her türlü hareketin izlendiği ileri sürülen raporda, ayrıca tüm yetkinin tek elde toplandığı iktidar partisinin özel bir biriminin ve üst düzey parti yetkilisi Jon Pyong-ho'nun nükleer programın tüm sorumluğunu taşıdığı kaydedildi.

Song'un yardımcılarından biri, 20 sayfalık raporun, Song ve ekibinin hükümet birimleri dahil çeşitli kaynaklardan elde etikleri bilgilerle şekillendiğini, meclis savunma komisyonunda görüşülmek üzere hazırlandığını söyledi.

Güney Kore Savunma Bakanlığı, bu raporla ilgili açıklama yapmadı.

Pyongyang yönetimi, bu ay başında başarılı bir nükleer silah denemesi yaptığını dünyaya duyurmuş, uluslararası alanda tepkilere yol açmıştı.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious