K. Kore'ye bir tepki de Özbekistan'dan

  • Giriş : 12.10.2006 / 00:00:00

Dünyadan gelen tepkilere aldırış etmeyerek ilk nükleer denemesini Pazartesi günü başarıyla gerçekleştirdiğini duyuran Kuzey Kore'ye bir tepki de Özbekistan'dan geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Cahon Haber Ajansı aracılığıyla yapılan açıklamada Özbekistan'ın Orta Asya'yı nükleer silahlardan arındırılmış bölgeye dönüştürme girişiminde bulunarak Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesine İlişkin Anlaşma'ya uyduğu ve bu tür silahların kullanma tehdidinin azaltılması konularına ayrı bir önem verdiği dile getirildi. Açıklamada, Kuzey Kore'de yapılan nükleer denemelerin aynen bu bakış açısından değerlendirdiği ve bu gelişmenin kınandığı kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı, Özbekistan'ın Kore yarımadasında meydana gelen gerginliğin giderilmesine yönelik yürütülen çabaları desteklediğini ve bu sorunun sadece diplomatik yollarla çözüme kavuşturulmasından yana olduğunu bildirdi. Bakanlık, uluslararası kamuoyunun Kuzey-Doğu Asya'daki gerginliğin giderilmesine ilişkin girişimlere destek verdiği ve yapılan çağrıları yerinde bulduğunu açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious