K.Irak, PKK'ya karşı somut adımlar atacak

  • Giriş : 22.11.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Namık Tan, PKK terör örgütünün Irak'tan atılması gerektiğini vurgulayarak, PKK terör örgütünün, Kuzey Irak'ta artık barınamayacağını, somut adımlar atılacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanlığı'nda haftalık basın toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Namık Tan, bir soru üzerine Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin Türkiye gezisinde PKK ile ilgili konularda uzun süren bir çalışma sürecinin başladığını ve PKK terör örgütünün Irak'tan atılması için yapılan görüşmelerde somut adımlar atıldığını kaydetti.

Tan, Genelkurmay ikinci başkanı Engin Saygın'ın ABD'de Beyaz Saray girişinde üstünün aranmasına ilişkin yaşanan diplomatik sıkıntıya ile ilgili olarak da, Genelkurmnay ikinci başkanı Saygın'nın gerekli mukabeleyi gösterdiğini, ABD'li yetkililerin de Saygın'dan özür dilediğini ve konunun kapandığını açıkladı.

Öte yandan Tan, tarih konularak kendilerine bazı hususların dikte ettirilmesine müsaade etmeyeceklerini söyledi. AB komisyonunun Kıbrıs ile ilgili tavsiye kararını Aralık ayına alma kararını değerlendiren Tan, bu konuyla ilgili değerlendirmenin başbakan ve dışişleri bakanı tarafından açık bir şekilde ifade edildiğini söyleyerek, "Bu şekilde tarih konularak bize birtakım hususların dikte ettirilmesine müsaade etmemiz sözkonusu olmayacaktır" dedi.

"PAPA'NIN TÜRKİYE ZİYARETİNİN ÖNEMİNİN FARKINDAYIZ"

Tan, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışileri Bakanı Abdullah Gül'ün NATO toplantılarına katılmak üzere gideceği için, Papa'nın Türkiye ziyaretine, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in eşlik edeceğini ve bu ziyaretin kendileri için öneminin farkında olduklarını söyledi.

Vatikan yetkililerine Papa için bir yemek düzenlemek istediklerini bildirdiklerini vurgulayan Tan, Vatikan yetkililerinin kendilerine, "Papa'nın prensipleri gereği böyle bir davete katılamayacağını" bildirdiğini kaydetti.

Tan, "Başbakanımızın ve Dışişleri Bakanımızın Papa ile görüşmek istemediği yönündeki haberler doğru değildir. Mesnetsizdir. Papa'nın Türkiye'ye gelmesinin öneminin farkındayız" dedi.

TÜRKİYE, TÜRKMENLERİN HAKLARININ TEMİNATI

Tan, bir gazetecinin "Irak Başbakanı Maliki'nin Türkiye ziyatetinde Kerkük sorunun ele alındığını ve Maliki'nin çözümün 140. maddenin uygulanması ile mümkün olacağı yönünde yorum yapmasını nasıl değerlendirdikleri" yönündeki bir soruya, "Irak'ta yaşayan Türkmenlerin haklarının korunması Türkiye'nin Irak'taki öncelikli konusudur" yanıtını verdi.

Tan, Kerkük sorunun tarihi denge ve uzlaşı çerçevesinde çözülmesinden yana beklentilerinin olduğunu, bunu Iraklı muhataplarına da ilettiklerini söyledi.

AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Kıbrıs planından Maraş ile ilgili bölümünün çıkartıldığına ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine Tan, sorunun teknik mecrada çözümlenmesi konusunda Türk hükümetinin bilinen görüşlerinde değişiklik olmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious