K.Irak sınırında 20 bin Mehmetçik!

  • Giriş : 19.03.2007 / 00:00:00

Yaklaşan Newruz öncesi teröristlerin Kuzey Irak'tan Türkiye'ye sızmasını önlemek için PKK kamplarının karşısına askerler yerleştirildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yaklaşan nevruz nedeniyle PKK'lı teröristlerin Kuzey Irak'tan Türkiye'ye eylem yapmak amacıyla sızmasını önlemek için sınır kesiminde sıkı güvenlik önlemleri alırken, Şırnak'ın Beytüşşebap ile Uludere İlçesi'nin kırsal çok yaklaşık 20 bin asker konuşlandırdı. Mardin'in Nusaybin İlçesi'ne kadar trenlerle getirilen tank ve askeri araçlar sınıra yakın bölgelere sevk edildi. Sınır boyunda savaş uçakları alçak uçuş yaparken, timler, helikopterlerle sınır kesimine indiriliyor.

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak sınırında, PKK'lı teröristlerin ülkeye sızmasını önlemek için tampon bölgeler oluşturdu. Daha önce Şırnak'ta Cudi, Besta ve Küpeli Dağı’nda birlikler konuşlandırılırken, buralarda gizlenen teröristlere yönelik operasyonlar sürdürüyor. Şırnak'ın sınıra yakın Beytüşşebap ile Uludere İlçesi'nin stratejik önemi sahip, Andaç, Taşdelen, Hilal, Ortabağ köyleri yakınlarına binlerce asker konuşlandırılarak, sınırın karşı tarafında bulunan terör örgütüne ait kamplarının bulunduğu Haftanin, Sinat, Kanimasi bölgelerine karşı tampon oluşturuldu. Bölgeye çok sayıda tank ve askeri mühimmat da sevk edildi.

Bolu Komando Tugayı'ndan gelen birlikler, Şırnak yakınlarındaki İkizce Komando Tugayı yakınlarına konuşlandırıldı. Birlikler üs bölgelerindeki güvenliklerinin sağlanması için çevrelerine termal kameralı tanklar yerleştirildi. Askeri birlikler ve zırhlı araçlar, trenlerle Mardin'in Nusaybin İlçesi'ne geldi. Vagonlardan indirilen tank ve zırhlı araçlar karayoluyla sınır bölgelerine sevk edildi. Sevkiyat sırasında güvenlik güçleri sıkı çevre güvenliği alırken helikopterler de onlara eşlik etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious