K.Irak'taki Barzani'den Bağdat'taki Bakan'a petrol resti!

K.Irak'taki Barzani'den Bağdat'taki Bakan'a petrol resti!.14396
  • Giriş : 26.11.2007 / 12:32:00
  • Güncelleme : 26.11.2007 / 12:43:52

Barzani: "Irak Petrol Bakanı anlaşmalarımızı geçersiz sayamaz, buna gücü yetmez" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminin Başbakanı Neçirvan Barzani, imzaladıkları petrol anlaşmalarının geçersiz olduğunu söyleyen Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani’nin, sözlerine tepki gösterdi. Başbakan Barzani, “Şunu çok açık bir şekilde söyleyebilirim ki Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani’nin, yaptıkları petrol anlaşmalarını geçersiz kılmaya gücü yoktur. Hükümetimiz Şehristani’nin bu yöndeki hiçbir konuşmasına önem vermez” dedi.

Irak Kürdistan Demokrat Partisi’ne ait ‘Peyamner’ isimli internet sitesine göre Başbakan Barzani, yaptıkları her işin Irak Anayasası'na uygun olduğunu savundu, son
açıklamayı üzüntü ile karşıladıklarını söyledi. Barzani, “Şunu çok açık bir şekilde söyleyebilirim ki; Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani’nin, yaptıkları petrol anlaşmalarını geçersiz kılmaya gücü yoktur. Hükümetimiz de Şehristani’nin bu yöndeki hiçbir konuşmasına önem vermez. Bölge hükümeti Irak Anayasası çerçevesinde işlerine devam edecek. Şayet bir sorun varsa bizim anayasa mahkememiz var ve Şehristani de orada sorun varsa şayet sorunun tek taraflı hale getirilmesinden bahsedebilir. Şehristani, konuşmalarında bölge ülkeleri ile koordinasyondan bahsediyor. Şehristani, Irak’ın eski Irak olmadığını unuttu. Eski dönem şimdi kapandı. Biz, Kürt olarak bu ülkenin bir parçasıyız.

Biz, Irak’ta bütün halkın iyi yaşaması için ortak çalışmayı öngörüyorduk. Ama maalesef.. Bizim yabancı şirketlerle petrol çıkarmaları için yaptığımız anlaşmalarla elde edilecek gelirler bütün Irak’lılar üzerinde paylaşılacak. Burada, Kürt bölgesel hükümetinin payı da yüzde 17’dir. Bu yüzden Şehristani’nin açıklamalarının hiç bir bahanesi yoktur. Sözlerinin de çok önemsiz olduğunu görüyoruz ve buna hiçbir önem de vermiyoruz.”

Barzani, petrol şirketlerine çok büyük kazançlar sağlandığı yönündeki bir soruya karşılık, “Bu doğru değil. Gelip anlaşmalara baksınlar. Ama onlar bizimle oturmuyorlar. Bundan dolayı bu tür sözleri kendileri uyduruyorlar” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious