Kabadayı'nın gerçek hikayesi!

Kabadayı'nın gerçek hikayesi!.13574
  • Giriş : 19.12.2007 / 16:17:00

Kabadayı filminde hangi mafya babasının hayatı anlatılacaktı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yönetmenliğini Ömer Vargı'nın yaptığı, Şener Şen, Kenan İmirzalıoğlu, İsmail Hacıoğlu, Aslı Tandoğan ve Rasim Öztekin'in başrollerini paylaştığı Kabadayı adlı film, Türkiye'de ve Almanya'da sezonun en iyi açılışını yaptı.

İlk 3 günde Türkiye'de 270 bin, Almanya'da 50 bin kişi tarafından izlenen film bu rakamlarla, en iyi ilk 3 gün gişesini yaptı.

Film, silaha tövbeli bir kabadayının mafyanın hedefi haline gelmiş oğlunu kurtarma mücadelesini konu alıyor.

Peki film hangi kitaptan esinlenerek çekilecekti?

Uğur Yücel Alacakaranlık'ı çekerken dizinin senaryo danışmanı Doğan Yurdakul'a yazdığı Abi kitabını çok beğendiğini söyledi.

Doğan Yurdakul, Abi kitabında yeraltı dünyasında Kabadayı olarak tanımlanan Dündar Kılıç'ın hayat hikayesini anlatıyordu.

2006 yılının ilk aylarında Uğur Yücel, Doğan Yurdakul'a Abi kitabını filme çekmeyi düşündüğünü, kitapta hayatı anlatılan Dündar Kılıç'ın hayatından esinlenerek bir kabadayı hikayesini beyaz perdeye aktarmak istediğini söyledi.

Doğan Yurdakul bu teklife olumlu yanıt verdi. 2006'nın Mayıs ayında yapımcı Ömer Vargı'nın eşi Mine Vargı Doğan Yurdakul'u aradı ve Abi kitabını filme çekmeyi düşündüklerini bu konuda kendileriyle bir telif sözleşmesi yapmak istediklerini söyledi.

Doğan Yurdakul, Abi kitabıyla ilgili Uğur Yücel'e verilmiş sözü olduğunu ve kendileriyle böyle bir anlaşma yapamayacağını iletti.

Doğan Yurdakul ve Uğur Yücel bu gelişmeden sonra Abi kitabıyla ilgili çalışmalarını resmi kontrata döktüler.

Mine Vargı ve eşi Ömer Vargı ise yönetmen Yavuz Turgul ile yeni bir kabadayı hikayesi üzerine çalışmaya başladılar. Yavuz Turgul

ile Ömer Vargı'nın çalışmasından sonra Doğan Yurdakul'un Abi kitabından bağımsız bir senaryo yazıldı ve bugünkü "Kabadayı" çekildi.

Fakat eğer Doğan Yurdakul Mine Vargı'nin teklifini kabul etseydi, ya da Uğur Yücel filmi daha önce çekseydi bugün izlediğimiz Kabadayı, yeraltı dünyasının ünlü ismi Dündar Kılıç'ın hikayesi olacaktı. Doğan Yurdakul'un Pozitif yayınlarından Abi kitabı 13. baskıyı yaptı. "ABİ" kitabı, yeraltı dünyasının gizemlerine dalarak ünlü bir kabadayı Dündar Kılıç'ın biyografisini çizerken, aynı zamanda, arka planda da bir dönemin karanlıkta kalmış olaylarına ışık tutuyor.

"Son kabadayının" öyküsü olan "ABİ", yeraltı dünyasının bilinmeyen geleneklerini, ilişkilerini ve suçun evrilişini tanılar ve belgelerle aktarıyor.

Dündar Kılıç, Alaattin Çakıcı'nın öldürttüğü eşi Uğur Kılıç'ın babasıydı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious