Kabak Sevigen'in başına patladı

Kabak Sevigen'in başına patladı.13598
  • Giriş : 05.02.2009 / 19:35:00
  • Güncelleme : 05.02.2009 / 18:39:11

CHP’nin çarşaf açılımının mimarı Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen'e suçlamalar yağdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP'nin çarşaf açılımının mimarı Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, 'kişisel çıkar sağlayarak aday belirlemekle' suçlanıyor. İlçe ilçe yaşananlar ve çarşaf çarşaf suçlamalar:

Vatan gazetesi yazarı Mustafa Mutlu'nun köşesine taşıdığı iddialar ve CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen ile ilgili sert suçlamaları...

CHP, Sevigen'le ilgili iddialarla çalkalanıyor!

CHP'nin İstanbul ilçe örgütlerinde büyük bir huzursuzluk yaşanıyor...

Bunun tek nedeni, CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen!

Çünkü Baykal'ın sağ kolu olan Sevigen, iddialara göre belediye başkan adayları belirlenmeden önce herkese “Seni başkan yapacağız” diye söz vermiş... Ama verilen sözlerin bazıları tutulmayınca, bu aday adayları kıyameti koparmaya başlamış!

İşin ilginci bu aday adaylarının çoğu, Sevigen'i; “kişisel çıkar sağlayarak aday belirlemekle” suçluyor... İşte bu iddiaların bazıları:

EYÜP

CHP'nin kara çarşaf açılımının mimarı, kamuoyunda bilinenin aksine İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin değil, Mehmet Sevigen... Görüşmeler, bizzat Sevigen tarafından yürütüldü.

Ama parti yönetimi, Ercan Karabayır'ın Sultangazi'den adaylığını onaylarken, Eyüp'teki kara çarşaflıların lideri Emin Atmaca'yı devre dışı bıraktı.

Bunun üzerine Emin Atmaca dün bir basın toplantısı düzenledi ve şunları söyledi: “Adaylık teklifini bana Sevigen getirdi ve adaylığımın garanti olduğunu söyledi. Hatta Baykal, Alibeyköy'de düzenlenen törende bana ve beni destekleyen çarşaflı yakınlarıma bizzat rozet taktı. Bu katılımın ardından Sevigen tamamen değişti ve kabul edemeyeceğim şahsi taleplerde bulundu!”

Basın toplantısına katılan çarşaflı ve baş örtülü kadınlar da bu açıklamadan sonra CHP rozetlerini iade ederek, “Hırsız Sevigen, Hortumcu Sevigen” şeklinde sloganlar attı.

Bu olay CHP'nin “kara çarşaf açılımı”nın baştan beri iddia ettiğim gibi tamamen “koltuğa” endeksli olduğunu kanıtlamakla kalmadı; aynı zamanda “kişisel menfaat sağlamak”la suçlanan Sevigen'i de zan altında bıraktı...

PENDİK

Mehmet Sevigen yüzünden büyük kriz yaşanan ilçelerden biri de Pendik...

İddialara göre Sevigen, eğitimci Mehmet Salih Usta'ya Pendik Belediye Başkanlığı için adaylık sözü verdi. Ancak devreye sonradan İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği girdi ve Birlik yönetim Kurulu Üyesi Bilal Gündoğdu'nun aday gösterilmesini talep etti. CHP Genel Merkezi de bu talebi yerinde görerek, Gündoğdu'yu aday ilan etti.

Bunun üzerine geçen hafta ilginç bir gelişme yaşandı:

Mehmet Salih Usta'nın taraftarları 10 kadar otobüsle gittikleri Genel Merkez önünde bir gösteri yaptı ve Sevigen'i, Usta'dan para aldığı halde, aday göstermemekle suçlayıp, istifasını istedi.

Sonuçta CHP yönetimi, Pendik adayını değiştirdi ve Mehmet Salih Usta amacına ulaştı. Esnaf Odaları Birliği de dünkü gazetelere ilan vererek, bu son dakika değişikliğine büyük tepki gösterdi.

BAKIRKÖY

Yine iddialara göre Sevigen, Bahçeşir'in Başakşehir'le birleştirilmesinden sonra Bahçeşehir Belediye Başkanı Kemal Aydın'a, “Ateş Ünal Erzen'le işimiz bitti. Bakırköy adayımız sen olacaksın” dedi. Ama CHP, Erzen'le yola devam kararı aldı. Kemal Aydın da ekibiyle birlikte partiden ayrılacağını Genel Merkez'e iletti. CHP yönetimi de bu sorunu çözme görevini Sevigen'e verdi ve apar topar İstanbul'a gönderdi. Kemal Aydın'la görüşen Sevigen, “Merak etme, ilk genel seçimlerde milletvekili adayımız olacaksın” diyerek Aydın'ı istifadan vazgeçirdi.

BEYLİKDÜZÜ

Beylikdüzü, CHP'nin İstanbul'da en iddialı olduğu belediyelerden biriydi. Ancak son dakikada yine bir Sevigen bombası patladı ve Beylikdüzü'yle hiçbir ilişkisi olmayan, önceki yıllarda DYP'de MKYK üyeliği yapan, ardından Büyük Birlik Partisi'ne geçen Dr. Vecdet Öz, CHP'den aday gösterildi.

Bu adaylık CHP Beylikdüzü örgütünü ayaklandırdı. Çünkü onlara göre Dr. Öz, CHP geleneğinden gelmek bir yana; sosyal demokrat bile değildi ve aday gösterilmesinin tek nedeni, Sevigen'le yakınlığıydı.

***

Sevigen'in, başta “çıkar karşılığı aday gösterme” olmak üzere, bu iddialara vereceği yanıtları merakla bekliyorum.

***

Son bir söz de, “Ne pahasına olursa olsun bu seçimlerde CHP kazanmalı” diyen ve bu tür yazılardan sonra beni “ihanet le suçlayanlara:

Yazıyı baştan sona tekrar okuyun ve ihanet edenin kim ya da kimler olduğuna ondan sonra karar verin!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*