Kabarık faturaya 'Pil' çözümü

Kabarık faturaya 'Pil' çözümü.10716
  • Giriş : 01.10.2008 / 09:03:00

Enerji Bakanlığı, güneş enerjisinden daha çok faydalanmak ve herkesin kendi elektriğini üretmesini sağlamak için yeni bir proje başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Herkes kendi elektiriğini üretebilecek.

Projeyle, çatılardaki kiremitlerin üzerine konulacak güneş pilleri ile her ev kendi elektrik ve sıcak su ihtiyacını ücretsiz karşılayacak. Güneş pillerinden çiftçiler de faydalanabilecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, su pompaları nedeniyle yoğun elektrik tüketen çiftçilerin de güneş pilleriyle kendi elektrik ihtiyacını karşılayabileceğini söyledi. Bakan Güler'e göre, güneşin yoğun olduğu yerlerde yazlığı olan vatandaşlar, tatil köyleri, oteller gibi tesislerde kendi elektriğini üretebilir.

Güneş pilleri (fotovoltaik sistemler), daha çok elektrik şebekesinin olmadığı ve yerleşim yerlerinden uzak bölgelerde kullanılabiliyor. Bu nedenle sistem, genellikle sinyalizasyon, kırsal elektrik ihtiyacının karşılanması vb. amaçlı tercih ediliyor. Sistemin istenilen güçte kurulabilmesi de ayrı bir avantaj. Türkiye'de çoğunluğu Orman Bakanlığı Orman Gözetleme Kuleleri, Türk Telekom, deniz fenerleri ve otoyol aydınlatması, Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü, Muğla, Ege üniversiteleri gibi kamu kuruluşlarının küçük çaplı enerji ihtiyacının karşılanması ve araştırma amaçlı kullandığı güneş pili kurulu gücü 1 MW'a ulaştı. Ayrıca son dönemde belediyeler de sokak ve park aydınlatmaları için güneş pillerini tercih etmeye başladı. Bakanlık yeni bir adım daha atarak güneş zengini Türkiye'de güneş pillerinden elekt- rik üretimini yaygınlaştıracak proje geliştiriyor. Güneş pillerini herkesin alıp kullanabileceğini ifade eden Bakan Güler şöyle konuştu: "Güneş pilleri kullanımı dünyada hızla yaygınlaşıyor. Almanya'nın güneş potansiyeli bizim Karadeniz'e denk olmasına rağmen yoğun kullanılıyor. İtalya, İspanya gibi ülkelerde yaygınlaşıyor. Güneş pilleri, elektrik tüketicisini aynı zamanda üretici yapıyor; kendi elektrik ihtiyacını karşılayan tüketici, fazla üretimi devlete satabiliyor. Bunun yasal mevzuatı da tamamlandı. Düşünün, yazlıkta vatandaş iki ay kalıyor, sonrası boş. Boş zamanlarda da elektrik üretip satmak mümkün. Karadeniz'de dağın tepesine ev kuruluyor, elektrik hattı çekmeye gerek yok, güneş pilleri ihtiyacı karşılayabilir. Benzer şekilde parklar, bahçeler de güneş pilleri ile daha yoğun aydınlatılabilir."

Çiftçiler için büyük kolaylık

Bakan Güler, projeyle ilgili uygulamayı yaptıklarını ve son derece olumlu sonuç aldıklarını söyledi. Güler, güneş pillerinin kullanımıyla ilgili şu örneği verdi: "TEDAŞ verilerine göre elektrik borçluları listesinde 1,1 milyar YTL borç ile tarımsal sulama ilk sırada yer alyor. Düşünün Şanlıurfa'da bir çiftçi, su pompası için yoğun elektrik tüketiyor. Güneş pilleri sistemini kurarak, hem yemeğini pişirecek, hem su pompasını çalıştıracak, hem de serinlenecek. Bütün bunları da ücretsiz yapacak." Güneş pillerinin fiyatıyla ilgili Güler, "İlk zamanlar pahalı üründü ama, petrol fiyatlarına paralel enerji fiyatlarının da artmasıyla güneş pilleri gibi sistemler de ekonomik hale dönüştü." açıklamasını yaptı. Elektrik İşleri Edüt İdaresi ve Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye, güneş enerjisi potansiyeli bakımından birçok ülkeden daha şanslı. Yıllık toplam güneşlenme süresi iki bin 640 saat (günlük toplam 7,2 saat), ortalama toplam ışınım şiddeti ise bin 311 kWh/m²-yıl (günlük toplam 3,6 kWh/m²). En fazla güneş alan bölgelerin başında Güney Doğu Anadolu geliyor. Sonraki sıralama şöyle: Akdeniz, Doğu Anadolu, İç Anadolu, Ege, Marmara ve Karadeniz. Güneş enerjisi halen Türkiye'de daha çok sıcak su üretimi amaçlı kullanılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*