Kâbe tartışmalarına son nokta

  • Giriş : 28.08.2006 / 00:00:00

Hac mevsimine yaklaşık dört ay kala Kabe'nin avlusunda kadınların ibadet etmeleri konusunda bir tasarı tartışılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Suudi Arabistan'da İngilizce olarak yayımlanan Arab News gazetesinin önceki günkü sayısında gündeme taşıdığı habere göre Haremeyn-i Şerifeyn (Kabe ve Mescid-i Nebevi) İşleri Başkanlığı'nca oluşturulan bir komitenin sunduğu bir planla Kabe'nin avlusunda (metaf) kadınlar için ayrılan namaz kılma bölgesinin mescid bölgesine taşınması öneriliyor.
Gazetenin haberine göre Kabe'nin metaf bölgesinde kadınlar için ayrılan namaz kılma bölgesinin değiştirilerek avlunun kuzeyindeki mescidin zemin katının hazırlandığını yazdı. Tasarıya göre kadınlara Kabe'yi gören kuzey bölgesinde ibadet etmeleri için şimdikinden daha geniş iki alan tahsis edilecek. İlk alan El-Fetah ve El-Nedve kapıları arasındaki bölge, ikincisi ise El-Medine ve El-Hudeybiye kapıları arasında yer alıyor.

Suudi Arabistan merkezli El-Medine gazetesine konuşan Haremeyn-i Şerifeyn İşleri Başkanlığı'ndan bir yetkili de metaf bölgesinde kadınların namaz kılması için ayrılan yerin 630 metrekare olduğunu, yeni yerlerin ise bu alanın iki katı büyüklüğünde olduğunu belirtiyor. Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, özellikle aşırı yoğun olan Hac ve Ramazan umreleri zamanlarında metaf alanında namaz kılınmasının tavafı çok zorlaştırdığını ve metafın sadece tavaf için kullanılması gerektiğini ifade ediyor. Mevcut fiziki şartlar çerçevesinde metafın genişletilmesinin çok zor olduğunu kaydeden yetkili, bu uygulamayla metafta tavaf yapmanın rahatlatılacağını vurguluyor.

Kral Fahd Hac ve Umre Enstitüsü Dekanı Usame El Bar da metaftaki izdihamı engelleyecek teklifi destekliyor ve teklifin kadınlara daha rahat ibadet etme olanağı sağlayacağını savunuyor.

Arab News gazetesine açıklama yapan kadın hakları savunucuları ise kadınların Kabe'den uzakta namaz kılmaları teklifine tepki gösteriyor. Ulusal İnsan Hakları Derneği ve Uluslararası İslam Alimleri Birliği üyesi Süheyla Hammad, Allah'a ibadet konusunda kadınların da erkeklerle eşit haklara sahip olması gerektiğini savunuyor. Hammad, tasarıda kadınların iç avluda tavaf etmemesi ile ilgili bir öneri bulunmamasına karşın, bu teklifin kabul edilmesi halinde ileride kadınların erkeklerle birlikte tavaf yapmalarının yasaklanmasının da gündeme gelebileceğine dikkat çekiyor.

Kabe'yi çevreleyen Mescid-i Harem'in içerisinde de namaz ve tavaf ibadetleri yapılabiliyor. Ancak, Kabe'ye yakın olmak gerek Kabe üzerindeki Hacer'ül Esved, Kabe'nin içinden sayılan Hatim taşı ile metafta yer alan Makam-ı İbrahim gibi özel mekanları içermesi gerekse de daha kısa sürmesi nedeniyle hacılar tarafından daha çok tercih ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious