Kâbe'de gözyaşlarıyla bayram namazı

Kâbe'de gözyaşlarıyla bayram namazı.13907
  • Giriş : 20.12.2007 / 08:35:00

Hac ibadetini yerine getirmek için kutsal topraklara akın eden 4 milyon Müslüman hacı oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Önceki gün, Arafat'ta vakfesini tamamlayan hacılar, buradan otobüslerle Müzdelife'ye geçti. Akşam ve yatsı namazını birlikte kılarak vakfeye durdular. Sonraki durak Mina'ydı.

Dört milyon hacı adayı şeytan taşlama bölgesine kadar olan yaklaşık beş kilometrelik yolu dualar eşliğinde yürüyerek kat etti. Mina'daki şeytan taşlamanın ardından hacılar, bu kez Kâbe'ye yöneldi. Otobüslere binerek sabah namazını Kâbe'de, kılmak için yola çıktılar. Hacılar Arafat'a gidince boşalan Kâbe bayram namazına kadar tekrar eski yoğunluğuna ulaştı. Kâbe'de kılınan bayram namazı, vatanlarından ve sevdiklerinden uzakta olan hacı adaylarına en güzel teselli oldu. Müslümanların mukaddes mekanında ziyaret tavafını yapan 4 milyon hacı, ibadetlerini yerine getirmenin hazzını yaşadı.


Suudi Arabistan'da dün Kurban Bayramı'nın ilk günüydü. Yaklaşık 4 milyon hacı adayının önceki gün Arafat'a gitmesi sebebiyle Mekke sabah saatlerine kadar adeta terk edilmiş şehir görünümündeydi. Hac mevsiminde milyonlarca insanın dolaştığı Mekke sokakları bir günlüğüne de olsa yerini ıssızlığa bıraktı. Arafat'ta gün boyu vakfe duaları devam etti. Gün batımı ile birlikte Müzdelife'ye doğru insan seli akmaya başladı. Hacıların büyük çoğunluğu trafikeki aşırı yoğunluk yüzünden yaklaşık 3 buçuk kilometrelik yolu yürüyerek tamamladı. Türk hacıları ise kendileri için ayrılan özel yolda her hangi bir trafik karmaşası yaşamadan otobüsleri ile Müzdelife'ye ulaştı. Müzdelife'de namazlarını kılan hacı adayları vakfelerini de yaparak şeytan taşlamak için Cemarat'a (Mina) yöneldi. Şeytan taşlama saatinin başlangıcı olan 23.30'da Cemarat'a ulaşan ilk kafileler, yol yorgunluğunun verdiği hırsla büyük şeytanı taşlamaya başladı. Hırsını alamayan hacılardan bazıları atmaları gereken yedi taşın haricinde getirdikleri yedek taşları da en şiddetli şekilde şeytana savurmaktan kendini alamadı. Şeytan taşlamayı bitiren hacılar, kurbanlarını kestirdi. Kurban kesimi yapıldıktan sonra hacılar tıraş olarak ihramdan çıktı.

Hacı adayları, Cemerat'tan sonra ziyaret tavafı yaparak 'hacı' olabilmek için Kâbe'ye yöneldi. Kâbe'ye erken giderek ziyaret tavafını ve say'ini tamamlamak isteyen hacılar, kiraladıkları araçlarla Kâbe'nin yolunu tuttu. Hacıların Arafat'ta olması nedeniyle en tenha günlerini yaşayan Kâbe, dönen hacılar tarafından kısa sürede dolduruldu. Yol yorgunluğuna dayanamayan hacılar, tavaf ve say'lerini yaptıktan sonra seccadelerinin üzerine uzanarak uyuyakaldı. Sabah namazına kadar şekerleme yapan hacılar, namazlarını kıldıktan sonra Kâbe'den ayrılmayarak bayram namazını bekledi. Zamanlarını tavaf yaparak geçiren hacılar, bayram namazını da kılarak otellerinin yolunu tuttu.

Kâbe'de kılınan bayram namazı ise görülmeye değerdi. Dört milyon hacı ile Mekke halkının birlikte kıldığı namazın ardından tanıdık tanımadık herkes çevresindekilere sarılarak bir birlerinin bayramını kutladı. Kâbe'den çıkan Türk hacıları telefonlarına sarılarak Türkiye'deki yakınlarını arayıp bayramlarını kutladı. Memleketlerinden uzakta olmalarına rağmen Kâbe'nin verdiği sıcaklıkla bayram burukluğu yaşamadıklarını dile getiren Ankaralı Ahmet Çelik, "Bir başka ülkede olsam belki bu kadar rahat olamazdım. Ama yıllarca özlemini çektiğim Kâbe'de bayram namazını kılmak benim için her şeye bedeldi." diyerek sevincini dile getirdi.

Mükremin Albayrak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious