Kabil Komutanlığı göreve başlıyor

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (UGYK/ISAF) harekatı kapsamında Türkiye, Fransa ve İtalya'nın müşterek liderliğinde oluşturulacak olan Kabil Bölge Komutanlığı, yarın göreve başlıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye, Fransa ve İtalya'nın birer piyade taburu ile katılacağı görevin ilk komutasını Fransa üstlenecek. Afganistan'da görev yapmakta olan Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanlığı da tabur seviyesine çıkarıldı ve personel sayısı 260'tan 900'e yükseltildi. Tugay seviyesindeki birliğe her üç ülkenin katılımıyla muhabere ve lojistik destek birliği de tahsis edildi.

Kabil Bölge Komutanlığı, sekizer aylık dönemler halinde, Ağustos 2006-Nisan 2007 arası Fransa, Nisan 2007-Aralık 2007 arası Türkiye ve Aralık 2007-Ağustos 2008 arası İtalya tarafından yürütülecek. Komutanlık, ISAF görevinin yanı sıra Kabil'de Afgan hükümetine güvenlik ve yeniden yapılanma konularında yardımcı olacak.

TÜRKİYE ÜÇ ÖNEMLİ FAALİYETTE BULUNACAK

NATO'nun Afganistan'a yönelik yeni harekat planına göre, Türkiye gelecek dönemde üç önemli faaliyette bulunacak.

Türkiye, Kabil Bölge Komutanlığı görevinin yanı sıra Vardak'ta Bölgesel İmar Ekibi ile faaliyet yürütecek. Vardak Bölgesel İmar Ekibi Karargahının temeli de Milli Savunma
Bakanı Vecdi Gönül tarafından 7 Ağustos Pazartesi günü atılacak. Türkiye ayrıca, ''harekat yönlendirme ve irtibat timleri oluşturarak'' Afgan ordusuna destek verecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious