Kabil'de Babacan'ı duygulandıran şiir

Kabil'de Babacan'ı duygulandıran şiir.12299
  • Giriş : 26.10.2008 / 20:19:00

Afganistan'da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türk Afgan Kız Lisesi'ni ziyaret etti, Kabil Üniversitesi Spor Kompleksi'nin açılışını yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı Babacan, Çağ Eğitim Öğretim Vakfı'na bağlı Türk Afgan Kız Lisesi'ni ziyaret etti. Babacan, ellerinde Türk ve Afgan bayrakları bulunan kız öğrenciler tarafından okul bahçesinde "Hoş geldiniz" denilerek karşılandı.

Babacan, okulda sınıflara girerek dersleri izledi. Öğrencilerin Türkçe dersleri aldığını gören Babacan, onlarla ilerde ne olmak istediklerini konusunda sohbet etti.

Dışişleri Bakanı Babacan, öğrencilerin Türkçeyi güzel konuştuklarını belirterek tebrik etti. Söz alan bir kız öğrenci, bu okullarda eğitim görmeden önce, Türkiye hakkında hiçbir şey bilmediğini ancak okula girdikten sonra çok iyi bir eğitim gördüğünü ve bu nedenle Türkiye'ye teşekkür ettiklerini söyledi.

Babacan ise öğrencilere yaptığı konuşmada, Türkiye ile Afganistan halklarının kardeş olduğunu, yapılanların özel bir şey olmadığını belirterek şunları söyledi:

"Biz devlet olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sivil toplum kuruluşları da çalışıyor. Sizler Afganistan'ın geleceğisiniz. Onun için çok çalışmalısınız. Ülkeniz için çok önemlisiniz. Afganistan'ın geleceği için sizlere çok büyük görevler düşüyor. Yeni nesil sizleri örnek alacak. Hepiniz hangi eğitimi almak istiyorsanız onun en iyisini alın. En iyi olmaya çalışın."

Babacan daha sonra öğrencilerin yaptığı gösterileri izledi. Bir öğrencinin okuduğu "Sakarya" şiiri Babacan'ın çok duygulandırdı.

Okul yöneticileri, Dışişleri Bakanı Babacan'a Afganistan'ın "Çapan" denilen ve elbise üzerine giyilen milli giysisini hediye etti. Babacan, hediye edilen çapanı giydi.

ÜNİVERSİTE SPOR KOMPLEKSİNİ DE AÇTI

Babacan, daha sonra Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı TİKA tarafından 500 bin dolar harcanarak yaptırılan Kabil Üniversitesi Spor Kompleksi'nin açılışını yaptı. İçinde tribünlü Futbol sahası, Basketbol, voleybol sahaları bulunan tesisin kurdelesini "Hayırlı olsun" diyerek kesen Babacan, Futbol sahasında kaleye geçen Türkoloji üniversitesi kalecisine penaltı atışı yaptı.

TİKA Kabil Program Koordinatörü Musa Kulaklıkaya de kurum çalışmalarıyla ilgili olarak bilgi verirken, Kabil'de şu ana kadar ağırlıklı olarak sağlık, içme suyu ve tarım sektöründe projeler yürütüldüğünü belirterek, şunları söyledi:

"Bugüne kadar inşaatı devam eden okullarla birlikte toplam 53 okul, 500'den fazla derslik, 50 binden fazla öğrencinin yararlanacağı okulların inşa ve donanımı gerçekleştirildi. Sağlık sektöründe 4 sağlık kuruluşunun işletmesi Türkiye tarafından yürütülüyor. Masraflarını TİKA karşılıyor. Kabil'in şehir içi yollarının asfaltlanmasına başlanacak. Toplam 100 kilometrelik yol. Bir tane da köprü inşaatı da tamamlandı. Şehrin en kalabalık iki yakasını birbirine bağlayan Polisofta Köprüsü yapıldı. 2005-2008 arasındaki harcamalarımız 100 milyon dolar civarında. Türkiye'nin toplam kalkınma yardımı tutarı da 175 milyon dolar".

Babacan, daha sonra üniversitenin Türkoloji Bölümü öğrencileriyle de bir süre sohbet ettikten sonra, TİKA Kabil ofisini ziyaret edip yetkililerden bilgi aldı. Dışişleri Bakanı Babacan daha sonra Kabil'de bulunan Türk iş adamlarıyla bir araya geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*