Kabil'de tansiyon yükseldi

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Amerikan askerî kamyonunun Afgan araçlarına çarpmasının ardından ABD askerlerinin sivillere ateş açması protesto edilirken, olaylarda en az 14 kişi öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Göstericiler, çok sayıdaki polis kulübesini de ateşe verdi. Kentin diğer bölgelerinde de yüzlerce kişi olayları protesto etti. Yabancı kuruluşlara ait bazı binalar ateşe verildi. Amerikan Büyükelçiliği'ne yürümek isteyen bir grup ise dağıtıldı. Göstericilerin bıçaklar ve sopalar taşıdığı görüldü. Afgan polisi ve askeri göstericilere karşı silah kullandı. Hastane kaynakları olaylarda 14 kişinin öldüğünü, 140 kişinin de yaralandığını bildirdi, fakat konuyla ilgili resmî açıklama yapılmadı.

Birleşmiş Milletler, tüm çalışanlarına oldukları yerde kalmalarını ve kent içerisinde seyahat etmemeleri emrini verdi.

Olaylar, freni boşalan ABD kamyonunun 12 sivil araca çarpmasından sonra öfkeli Afgan sivillerin ABD araçlarına saldırmasıyla başladı. Kazada en az 3 sivil hayatını kaybederken, sivillerin üzerine ateş açan Amerikan askerleri en az 4 kişiyi öldürdü. Amerikalıların olay yerinden ayrılmasından sonra, halkın öfkesi bölgeye gelen Afgan polislerine yöneldi. Polis, halka sert şekilde müdahale etti.

KARZAİ'DEN SÜKÛNET ÇAĞRISI

Şiddet olaylarının ardından Devlet Başkanı Hamid Karzai bir mesaj yayımladı. Mesajında bugünkü olaylardan ötürü son derece rahatsızlık duyduğunu aktaran Karzai, halkı sükunete çağırdı.

Kazayı araştırmak üzere emir verdiğini belirten Karzai, olayın tüm hatlarının Afgan halkına kesin olarak açıklanacağını aktardı. Mesajda trafik kazasının teknik bir sebepten ötürü meydana geldiğinin altı çizildi.

Karzai ayrıca, araç ve binaları tahrip edenlerin güvenlik güçleri tarafından yakalanmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious