Kabil'in en güvenli yerine saldırıldı

Kabil'in en güvenli yerine saldırıldı.11760
  • Giriş : 15.01.2008 / 15:36:00

Afganistan'ın başkenti Kabil'deki lüks Serena Oteli'ne saldıran iki eylemci suçlarını itiraf etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Emniyet üst düzey sorumlusu Emrullah Salih, dün akşam meydana gelen ve 7 kişinin öldüğü saldırıyla ilgili olarak, Pakistan'ın Miramşah bölgesinden gelen eylemcilerin Kabil'in en güvenli yerine ulaşarak saldırmayı başardığını söyledi.
Olayı gerçekleştiren organize şebekenin 4 kişiden oluştuğunu belirten Salih, "Bir kişi, 3 intihar saldırganını otele götürmüş. Güvenlik görevlilerini şehit ederek içeri girmişler. Bir şahıs ilk görevliyi öldürerek 2. kapıdan başka bir görevlinin kendisine ateş açmasını beklemeden bombayı patlatmış. Diğer saldırgan ya panikten ya da her hangi bir olaydan dolayı kendini otelin giriş kapısında patlatıyor ve ölüyor. 3. saldırgan otele girerek spor salonuna ulaşarak önüne gelen bir kaç yabancı misafire ateş açarak öldürmüş" dedi.

Salih, saldırının Pakistan'ın MiraNşah bölgesinden Abdullah adında bir eylemci tarafından organize edildiğini kaydetti.

Saldırının Kabil ayağını yürüttüğü iddia edilen Hümayün isimli bir kişi de, bugün yerel saatle 10:45'te Pakistan-Afganistan sınırından kaçarken yakalandı.


İNTİHAR SALDIRGANININ VİDEO GÖRÜNTÜSÜ YAYINLANDI

Emrullah Salih, basın toplantısında gazetecilere Faruk isimli intihar saldırganının son konuşmalarını yaptığı bir video kaydı gösterdi.

Saldırgan, görüntüde "Ben feda olmaya hazırım ve Allah rızası için bunu yapıyorum'' sözlerine yer veriyor. Görüntünün olaydan bir gün önce kaydedildiği öğrenildi.

Salih, diğer saldırganların isimlerinin Zeynuddin ve Selahüttin olduğunu aktardı. Açıklamada, Selahüttin'in Afgan polis üniformasını kullanarak otelde misafir olarak kalan 3 Amerikalı erkek ve 1 Fransız kadına ateş açarak öldürdüğü dile getirildi. Saldırgan, olaydan 20 dakika sonra üzerindeki elbisesini değiştirirken yakalandı.

Uzmanlar, Afganistan tarihinde Kabil'in en güvenli bölgesinde bu derece organize bir olaya çok nadir rastlandığınını altını çiziyor. Saldırının, Afganistan'a gelen tüm diplomatlara sert bir uyarı sayılabileceği iddia ediliyor.

(CİHAN) 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious