Kabine revizyonu gündemde

  • Giriş : 26.04.2007 / 00:00:00

Gül’ün Köşk’e çıkması, revizyonu gündeme getirecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Abdullah Gül’ün Çankaya Köşkü’ne çıkması, kabine revizyonunu da gündeme getirecek. Ankara’da Gül’den boşalacak Dışişleri Bakanlığı koltuğu için en güçlü aday olarak Ali Babacan gösteriliyor.

Babacan’ın dışişleri bakanı olması durumunda ekonomi yönetimine kimin getirileceği konusunda ise çeşitli senaryolar üzerinde duruluyor.

Uzun süredir Köşk’e kimin çıkacağı tartışmalarına yoğunlaşan AK Parti kulislerinde, şimdi de kimin Dışişleri Bakanlığı’na getirileceği tartışılıyor.

Dışişleri Bakanlığı için en güçlü aday Avrupa Birliği Başmüzakereciliği ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevlerini yürüten Ali Babacan.

Babacan’ın dışişleri bakanı olması durumunda ekonomi yönetimi de değişecek.

AK Parti kulislerinde konuşulan senaryolara göre, Babacan’ın yerine atama yapılmaması ve partide kimse küstürülmeden yola devam edilmesi en güçlü ihtimal.

Bu durumda Babacan’a bağlı kurumlar Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’e paylaştırılarak seçime kadar gidilecek.

Diğer bir ihtimal ise her kabine revizyonunda ismi gündeme gelen Genel Başkan Yardımcısı Nazım Ekren’in Babacan’dan boşalması muhtemel koltuğa oturması.

Kabine revizyonuna kadar Gül’ün cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturması durumunda Köşk kadrosunda yapılacak değişiklik de Ankara’da tartışma konusu.

Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olması durumunda dış politikaya ağırlık vereceğinin mesajını verdi.

Gül’ün Köşk’te oluşturacağı kadro, nasıl bir Cumhurbaşkanı olacağının da ipuçlarını verecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious