Kabinede kimler kalacak

  • Giriş : 15.08.2007 / 08:36:00

Erdoğan listeyi yarın Sezer'e sunanacak. Kimler kalacak kimler gidecek?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adayı olmasının ardından, gözler 60. hükümetin nasıl şekilleneceğine çevrildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni kabineyi yarın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e sunması bekleniyor.

AKP'de bugün kabineye ilişkin toplantılar yapılacak. Erdoğan'ın kabinede önemli ölçüde değişikliğe gideceği belirtiliyor. Gül'ün Cumhurbaşkanı adayı olması nedeniyle boşalacak Dışişleri Bakanlığı koltuğu için Başmüzakereci ve Devlet Bakanı Ali Babacan'ın adı ön planda. Babacan'a aynı zamanda Başbakan Yardımcılığı görevi verilmeyeceği dile getiriliyor.

TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın ismi de Başbakan Yardımcılığı ve Adalet Bakanlığı için geçiyor.

Günay da kabinede olacak
Ertuğrul Günay, Zafer Çağlayan ve Mehmet Sağlam'ın kabinede yer alacakları belirtiliyor. Çağlayan'ın Sanayi ve Ticaret Bakanı, Sağlam'ın Milli Eğitim Bakanı olması bekleniyor. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in başka bir bakanlığa kaydırılabileceği dile getiriliyor.

Uluslararası finans kuruluşlarında üst düzey görev yapan Gaziantep Milletvekili Mehmet Şimşek'in ekonomiyle ilgili bir bakanlığa ya da Babacan'ın yerine getirileceği konuşuluyor. Kabineye girebilecekler arasında Bursa Milletvekili Faruk Çelik ile Sivas Milletvekili Mustafa Açıkalın da öne çıkıyor.

3 kadın aday
Kabinedeki kadın bakan sayısının üçe yükseltileceği, bunlardan birinin AKP Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen olacağı kaydediliyor. Eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun yeniden aynı göreve getirilmesi ya da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu'nun bu göreve kaydırılması olasılığı dile getiriliyor. Eski Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in ismi de Başbakan Yardımcılığı için geçiyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'le su tartışması yaşayan eski DSİ Genel Müdürü ve Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu ile Siirt Milletvekili Afif Demirkıran'ın isimleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı için geçiyor.

Kimler kalabilir?
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Devlet Bakanı Beşir Atalay ile görevi seçim dönemi nedeniyle bırakan eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise koltuklarını koruyacak isimler arasında sayılıyor.

Erdoğan, önceki akşam yapılan AKP Merkez Yürütme Kurulu toplantısında kabineyi yarın yapılacak olağan görüşmede Cumhurbaşkanı Sezer'e sunmayı düşündüğünü belirtmişti.

Erdoğan, "Ciddi bir problem olmazsa, aynı gün hükümet kurulabilir. Aksi halde yeni cumhurbaşkanının seçilmesini bekleyebiliriz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious