Kabine'nin gül yorumları

  • Giriş : 24.04.2007 / 00:00:00

Bazı bakanlar, Gül'ün cumhur adaylığını değerlendirdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bazı bakanlar, AK Parti TBMM grup toplantısının ardından, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adaylığını değerlendirdi.

Mehmet Ali Şahin, Gül'ün verilen her görevi en iyi şekilde yerine getirdiğini belirterek, "Eğer TBMM kendisini cumhurbaşkanı olarak seçerse, ki seçeceğine inanıyorum, cumhurbaşkanlığı görevini de en iyi şekilde yerine getireceğine yürekten inanıyorum" dedi.
"Sizin için sürpriz oldu mu?" sorusuna Şahin, "Hayır ben dünden biliyordum. Uzun süredir hafızamdan geçen doğrusu kendisinin aday olmasıydı" yanıtını verdi.

Şahin, Gül'ün adaylığının, türban konusunda daha önce başlayan bir tartışmayı yeniden başlatıp başlatmayacağının sorulması üzerine, "Bunlar son derece lüzumsuz, gereksiz düşüncelerdir. Türkiye'de yasalar bellidir. Kimin nerede, hangi kıyafette bulunacağı yasa ve yönetmeliklerde belirlenmiştir. Bizim eşlerimizin kılık kıyafetiyle kimse uğraşmasın, çok ayıp oluyor, bu çağda bu tartışmalar olmasın" diye konuştu.

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, aynı yöndeki sorular üzerine, "Birinin başbakan, birinin cumhurbaşkanı olmasını arzu ediyordum. Bugün o karar çıktı. Benim için sürpriz olmadı" dedi.
Cumhurbaşkanlığı ve başbakanlığın hayati önemde makamlar olduğunu belirten Aydın, bu makamlara en tecrübeli, en deneyimli ve uzlaşmayı sağlayacak kişilerin talip olması gerektiğini kaydetti.
"Sayın Başbakanımızın partinin, hükümetin başında kalmasında ısrar edilirse ve kendi de buna karar verirse Cumhurbaşkanı için üzerinde duracağımız isim Sayın Gül'dür" dediğini ifade eden Aydın, bu konuda ısrarlı olduğunu, mantığın da siyasetin de bunu gerektirdiğini söyledi.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Gül'ün adaylığını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, şunları söyledi:
"Hayırlı olsun diye değerlendiriyorum. Güzel ve doğru bir karar. Bütün Türkiye için, Türkiye'nin geleceği açısından doğru bir karar olduğuna inanıyorum. Bu sürece gelinceye kadar AK Parti'nin, hükümetin, sayın başbakanın gösterdiği tavırdan herkesin çıkaracağı dersler var. Bu güzel örnek ve gelişme."
Çiçek, kararın, kendisi için sürpriz olmadığını söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Gül'ün adaylığını, "Çok iyi, en uygun, en güzel seçim" olarak nitelendirdi.
Eker, AKP grubunun oybirliğiyle, tam destekle Gül'ün arkasında duracağını ve Türkiye'nin 11. cumhurbaşkanı olarak Abdullah Gül'ü seçeceğini bildirdi.
"Gül'ün Cumhurbaşkanı olması 'Türban Köşk'e çıktı' eleştirilerine neden olacak. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Eker, "Muhalefet bunu söyleyebilir. Biz onlardan illa bizim gibi düşünmelerini beklemiyoruz. O, kendi değerlendirmeleridir. Asıl olan Türk milletinin kararı ve anayasal olarak bu işi belirlemeye yetkili, kararı verecek olan Meclisin kararıdır" diye yanıtladı.

Çevrerve Orman Bakanı Osman Pepe, Gül'ün cumhurbaşkanı adaylığının, "milletin gönlüne sinen bir adaylık" olduğunu söyledi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ortaya koyduğu dirayetten ve üstün liderlik vasıflarından dolayı kutladığını ifade eden Pepe, "Her babayiğidin yapabileceği bir iş değildir, bu yapılan iş. Bir kere bu hakkı teslim etmek lazım" dedi.

"(Türban Köşk'e çıktı) eleştirilerine neden olabilir mi?" sorusuna Pepe, "Bunlarla Türkiye'nin geçireceği zaman yok. Bugüne kadar bulunduğu her yerin hakkını vermiş bir arkadaşımız. Önemli olan ehliyet ve liyakattir" yanıtını verdi.

Devlet Bakanı Ali Babacan, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adayı olmasını, "Türkiye'nin önü açık. Hayırlı olsun" diye değerlendirdi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bugünün tarihi ve önemli bir gün olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanı seçiminden sonra Türkiye'nin bir kez daha şahlanacağına inanıyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious