Kaburgasından burnu oldu

  • Giriş : 10.01.2007 / 00:00:00

İzmirli Fatih Sağsöz’ün (27) doğuştan dudağıyla bitişik ve ucu çökmüş olan burnu, kaburgasından alınan kıkırdakla normal burun haline getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sağsöz’ün ameliyatını gerçekleştiren DEÜ Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Atay Atabey, verdiği bilgide, Sağsöz’ün doğuştan eksik olan burun çatısının, kaburgasının ön kısmından alınan kıkırdakla yapıldığını ifade ederek, yaptıkları ameliyatın başarıyla sonuçlandığını kaydetti.

İnsan burnunun, özelliği gereği destek amaçlı konan sentetik cisimleri kabul etmediğini anlatan Atabey, “Bu nedenle hastanın kendi dokusu olan kaburga kıkırdağından parça alarak şekillendirip burun çatısı yaptık” dedi.

Atabey, “çökmüş bir çadırı andıran” burnun tekrar kurulması için kuvvetli doku desteğine ihtiyaç duyduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Hastamızın burun orta direği (septum) eksik ve burunda çöküntü vardı. Burun çatısını tekrar kurmak gerekiyordu. Bunun için desteğe ihtiyacımız vardı, bu destek için burundaki kaynaklar yetersizse başka alanlardan elde edilir. Burun özelliği nedeniyle yabancı cisimleri (sentetik implantlar) kabul etmez ve atar. Bu nedenle en ideal doku hastanın kendisinden alınan kıkırdak dokusudur.”

Burundaki eksikliğini az olması ve küçük doku gerektiğinde en idealinin kulak kıkırdağından parça alınması olduğuna dikkati çeken Atabey, “Burada destek ihtiyacı daha fazla idi, kaburganın ön kısmından (kosta grefti) alınan kıkırdak parçalarını destek amacıyla kullandık. Aldığımız parçaları şekillendirdik ve burnun içine uygun şekilde yerleştirdik, hastanın kendi dokusu olduğu için kolayca kabul edildi” diye konuştu.

Atabey, burnun, yüz formasyonunda son derece önemli bir yer tuttuğunu ifade ederek, burun estetiğinin (Rinoplasti) burunda olduğu gibi, tüm yüzde de görüntüyü düzelttiğini, kişinin kendine olan güveninin artığını kaydetti.

Burun estetik cerrahisi öncesi planlamada kişinin diğer yüz oluşumları, yapısı, açı ve ölçüleri göz önüne alınarak o yüze uygun bir burun planlandığını ifade eden Atabey, hastaya bu imajlar hakkında bilgi verilmesinin ardından ameliyatların gerçekleştirildiğini kaydetti.

Bayanların 15-16, erkeklerin de 16-18 yaşlara eriştiklerinde burun estetik operasyonu olabileceğine dikkati çeken Atabey, “Bu yaşlar burnun artık son halini aldığı yaşlardır. Bu yaşları geçtikten sonra herhangi bir yaşta rinoplasti yapılabilir” dedi.

Geçirdiği başarılı operasyonun ardından yıllardır hayal ettiği burnuna kavuşan Sağsöz, en büyük şikayetinin nefes alamadığı için geceleri uyuyamamak olduğunu belirterek, “Gece uyuyamıyordum, sabaha karşı yorgunluktan gözlerim kapanıyordu” dedi.

Fiziksel rahatsızlığının yanı sıra, çevresindeki insanların bakışlarından da rahatsızlık duyduğunu anlatan Sağsöz, şunları söyledi:

“İnsanların bakışları beni rahatsız ediyordu, çünkü burnumda kemik yoktu ve dudağımla burnum yapışıktı. Burnum yüzümün ortasında et yığını gibi duruyordu. Evlenmeyi istiyordum, ancak kızların beni o halimle beğenmeyeceklerini düşünüyordum. Şimdi kendimi çok iyi hissediyorum.”

Bir restoranda çalışan Sağsöz, ameliyat sonrası bir kaç gün içinde işine yeniden dönebildiğini söyledi. Fatih Sağsöz’ün babası Zeki Sağsöz ve Annesi Aynur Sağsöz de oğullarının ameliyattan önce insanlardan çekinip kaçtığını, burnunun şekline çok üzüldüğünü ifade ederek, ameliyattan sonra oğullarının hem sağlığına kavuşmasına hem de kendine güveninin geri gelmesine çok mutlu olduklarını kaydettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious