Kabus geri mi döndü?

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

Ölümler kuş gribinden mi, yoksa gerçekten zatürre mi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erzurum'un Karlıca Köyü'nde art arda 4 çocuk öldü. 10 çocuk hastanede. Köydeki ölümlerden bakanlığın 15 gün sonra haberi oldu. Köyün yolu kar yüzünden 20 gündür kapalı, sağlık ocağında ise 15 yıldır personel yok.

Kabus geri mi döndü?
Sağlık Bakanı Akdağ'ın seçim bölgesi Erzurum'u, 'kuş gribi' kuşkusu sardı. Çocukları tedavi eden hastanenin başhekimi "Kuş gribi endişesi yok. İnceleme sürüyor" derken, Sağlık Müdürlüğü "Gribe bağlı zatürre olabilir" dedi.

Biz bu filmi görmüştük
Geçen yıl Türkiye'yi hasta eden kuş gribi olayları yine aynı coğrafyada patlamış; Ağrı Doğubeyazıt'ta 3, toplamda 4 kişi ölmüştü. Önce ölümlerin zatürreden kaynaklandığını söyleyen yetkililer, daha sonra kuş gribini kabul etmişti.

Ölümlerin kuş gribi salgını ile benzerlik taşıması dikkat çekti.


Kuştan panik yine Doğu Anadolu'ya kondu. Akıllara kuş gribi kabusunu getiren olay ise Erzurum'da bir köyde 1 hafta içinde 4 çocuğun ölmesi oldu. Tekman ilçesine 49 kilometre uzaklıktaki Karlıca Köyü'nde 15 gün içerisinde yüksek ateş, baş ağrısı, kusma gibi şikayetlerle rahatsızlanan ve yaşları 7 aylık ila 3 yaş arasında değişen 4 çocuk can verdi. Ölen miniklerden 3'ü amca çocuğuydu. İlk olarak, yüksek ateş şikayetiyle rahatsızlanan 7 aylık Murat Özel 1 hafta önce hayatını kaybetti.


Bundan 1 gün sonra Gamze Yıldız (1), 3 gün sonra Ziya Yıldız (3), önceki gece de Neriman Yıldız (1) yine yüksek ateş nedeniyle hastaneye götürülürken öldü. 10 çocuk ise Erzurum Aziziye Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Başhekim Prof. Dr. Akın Aktaş, ölümlerin zatürreden olduğunu belirterek "Köyde herhangi bir salgın hastalık görülmediği gibi, kuş gribi endişesi de taşımıyoruz" dedi. Ancak yetkililer, 3 kişiden oluşan bir uzman ekibi köye gönderdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious