Kâbus teori: "Türkiye'de benzin 4 YTL'ye çıkabilir!"

Kâbus teori:
  • Giriş : 05.01.2008 / 10:15:00
  • Güncelleme : 05.01.2008 / 11:04:49

Petrolün yükselmesi, dünyanın en pahalı benzinini kullanan Türkiye’de kötü senaryoları gündeme getirdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye dünyanın en pahalı benzinini kullanıyor. Son dönemde petrol fiyatlarının 100 dolara çıkması Türkiye’de benzin fiyatının ‘nereye çıkacağı’ sorusunu gündeme getirdi. Yapılan senaryolara göre, bu yıl içinde Petrol Üreten Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) üretimi artırmaması halinde petrol fiyatları 150 doları bulacak. Kuzey yarım kürede yaşanan kış şartları, ABD petrol stokunun azalması, Çin ve Hindistan’da petrol talebinin artması bu senaryonun gerçekleşeceği ihtimalini gündeme getirdi. Hal böyle olunca, Türkiye’de 1 Ocak’ta yürürlüğe giren kurşunsuz 95 oktan benzinin fiyatı 3.11 YTL’den 4 YTL’ye çıkabileceği konuşuluyor.

ALLAH’TAN DOLAR DÜŞÜK

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Başkanı Muhsin Alkan, benzin fiyatının 4 YTL’ye çıkmasını kara tablo olarak değerlendirdi, ancak gidişatın bu yönde olduğunu söyledi. Petrol fiyatlarında ipin ucunun kaydığını vurgulayan Alkan, petrol üretimi yapan ülkelerin yüksek fiyatları bir fırsat olarak gördüğünü belirtti. Alkan şöyle devam etti: “Allah’tan Türkiye’de dolar fiyatları yükselmiyor. Eğer dolar da yükselseydi biz benzinde 4 YTL’yi çoktan görmüştük. Petrolün y ü z d e 9 0 ’ ı n ı ithal eden bir ülkeyiz. Bu yüzden vergilerin bu denli yüksek olması ve petrol fiyatlarındaki trende bakarsak benzinin litresi 4 YTL’ye çıkabilir.”

ÖTV’DEN KORKSUNLAR

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Başkanı Atıf Ketenci de vatandaşların yükselen petrol fiyatından değil, Maliye Bakanlığı’nın ÖTV’sinden korkması gerektiğini söyledi. Dünyanın en palalı benzininin kullanan Türk tüketicisinin yürekli olduğunu ve eşi benzerinin bulunmadığını iddia eden Ketenci, şöyle devam etti: “Petrol fiyatları şu anda 100 dolar. Eğer 110 dolara çıksa, bu benzinin içindeki yüzde 40’lık vergisiz bölümünün yüzde 10 artması anlamına gelir. Bu da pompaya ancak yüzde 2-3 yansır. Benzinin 2.5 dolar, motorinin ise 2 dolar olduğu bir ülkede vatandaş hiç bir şeyden korkmasın.”

KUZU KUZU KULLANACAĞIZ

Petroldeki artışı ‘spekülatif’ olarak değerlendiren Atıf Ketenci, fiyatın geri gelebileceğini de iddia etti. Maliye’nin kısa süre içinde ÖTV’de bir indirim yapacağını düşünmediğini bildiren Atıf Ketenci, “Bu senaryo bütçede arıza olmaması durumunda geçerli. Vatandaş, kuzu kuzu benzin kullanmaya devam edecek. Ben benzinde anormal bir zam olacağına ihtimal vermiyorum” diye konuştu.

CARi AÇIĞI VE ENFLASYONU AZDIRACAK

n Varili 100 doları gören ham petrolün, Türkiye ekonomisine faturası yüksek olacak. Türkiye’nin, 2006’da 29 milyar dolar, 2007’de 35 milyar dolara ulaşan enerji ithalat faturasının, 2008’de 40 milyar doları aşması, fiyat artışının kalıcı olması halinde ise 45 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu arada Türkiye’nin enerji faturasının yükselmesi, dış ticaret açığından cari açığa, Ham petrol fiyatlarındaki ortalama 1 dolarlık artışın, Türkiye’nin cari açığını 350 milyon dolar artıracağı vurgulanıyor. Ham petrol fiyatındaki 1 dolarlık artışın Türkiye’ye faturası ise ortalama 200 milyon dolar olurken, bu fiyat artışının, diğer enerji ürünleri fiyatlarına toplam etkisi ise 500 milyon doları geçiyor. Petrol fiyatlarındaki yükselişin, yıllık TÜFE’ye etkisinin de en az 2 puan olabileceği vurgulanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious