Kabzalı eyleme beraat vizesi

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Yargıtay, 2000 yılında İstanbul, İzmir, Adana, Gaziantep, Bursa, Antalya ve İçel'de ellerinde silahlarla yürüyüp taşkınlık çıkartan polislerin eylemini 'demokratik tepki' olarak nitelendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yargıtay, İstanbul'da çevik kuvvet otobüsüne düzenlenen silahlı saldırıda 2 polisin şehit olmasının ardından yapılan izinsiz yürüyüşe katılan polis memurlarına verilen mahkumiyet kararlarını, eylemin "demokratik tepki" niteliğinde olduğuna işaret ederek, bozdu. Alınan bilgiye göre Yargıtay 8. Ceza Dairesi, İzmir 2 ve 11. asliye ceza mahkemelerince yaklaşık 200 polis memurunun 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet suçundan 1 yıl 3 ay ile 1 yıl 8 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırılması ve cezaların ertelenmesine ilişkin temyiz başvurularını karara bağladı. Daire kararında, İstanbul Gaziosmanpaşa'daki olay üzerine, İzmir Bozyaka'daki hizmet binasından Konak Meydanı'na yürüyen çevik kuvvet polislerinin, suç teşkil etmeyen sloganlar attığı belirtildi.
BERAATLERİ İSTENDİ

Konak Meydanı'nda saygı duruşunda bulunan ve İstiklal Marşını okuyan polislerin daha sonra görevlerine döndükleri anlatılan kararda, "Sanık polis memurlarının güvenlik güçlerine yapılan olaylara karşı seslerini duyurmak amacıyla yaptıkları eylem, içinde bulundukları üzüntü nedeniyle demokratik tepki niteliğindedir" denildi.Kararda, 2911 sayılı yasada tanımlanan suç unsurları oluşmadığından, sanıklar hakkında beraat kararı verilmesi gerektiği kaydedildi. Bu arada Yargıtay'ın kararı tepkiye neden oldu. İnsanların canını, malını, ırzını koruması gereken polisin, kendisinin başına bu tür haller geldiği zaman sokağa dökülmesinin yanlış olacağını belirten Emniyet İstihbarat Dairesi eski Başkanvekili Bülent Orakoğlu " Güvenlik konularında verilen kararlarda, güvenlikle vatandaşın özgürlüğü dengesi korunmalıdır. Aksi halde Yeniçeri zihniyetini ve kalkışmalarını düşünmemiz gerekir. Bu tür kararlar ileride daha büyük provokatif bir takım olaylar için de cesaretlendirici olabilir" diye konuştu

POLİS EYLEM YAPAMAZ

Emniyet İstihbarat Dairesi'nin kurucularından Ergün Gökdeniz ise Yargıtay'ın kararına katılmadığını vurgulayarak " Bir asker nasıl ki üniformasıyla herhangi bir

gösteride bulunamaz, onu düzenleyemez ve kışkırtamaz ise polis de yaptığı görevin niteliği sebebiyle bu tür eylemlerin içinde olamaz" dedi.

Amirlerini dinlemediler

Gaziosmanpaşa'da 11 Aralık 2000 tarihinde çevik kuvvet otobüsüne gerçekleştirilen silahlı saldırıda 2 polis memuru şehit olmuştu. Polisler, İstanbul, İzmir, Adana, Gazian tep, Bursa, Antalya ve İçel'de olaya tepki göstermiş ve özlük haklarıyla ilgili taleplerde bulunmuşlardı. Ellerinde silahlarla yürüyen bazı polisler, emniyet müdürlerini dinlememiş, yuhalayıp itelemişti. Olayların ardından yürüyüşe katılan bazı polisler hakkında davalar açılmıştı.

Doğru bir karar değil

Eski Yargıtay Başkanı Sami Selçuk: Böyle bir uygulamayı doğru bulmuyorum. Çünkü bu suç. Zaten bu karar kesinleşmiş değil. Henüz genel kurula gitmedi. Karar ilk mahkemeye gidecek ve ilk kararı veren mahkeme direnmezse karar uygulanacak ama direnirse uygulanmayacak.

Sakıncalı olacaktır

Emekli Hakim Ümit Kardaş: Polis kendi hakları ya da çalışma koşullarına ilişkin eylem yapabilir. Ancak bunun dışında gösteri yapması doğru değil. Siyaseti ilgilendiren bir konuda eylem ya da konuşma yapmaları sakıncalı. Polisin taşkınlık yapması durumunda da suçun gereği yapılmalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious