Kaç şehit çocuğuna burs sağladı?

Kaç şehit çocuğuna burs sağladı?.12397
  • Giriş : 22.04.2009 / 19:40:00
  • Güncelleme : 22.04.2009 / 18:53:21

ÇYDD, PKK terör örgütü üyelerine burs vermesi tepkiye neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin (ÇYDD), bazı PKK terör örgütü üye ve sempatizanlarına burs vermesinin kesinleşmesi yoğun tepkilere neden oldu. ÇYDD'nin bu tutumuna bir tepki de avukat İrfan Sönmez'den geldi.


Avukat Sönmez habervaktim.com internet sitesinde kaleme aldığı yazısında burs dağıtırken çağdaş yaşama katkı sunduğu söylenen ve bazı çevrelerce hararetle sahiplenilen ÇYDD'nin örgüt üyelerine bol kepçeden burs verirken, şehit çocuklarına niçin aynı hassasiyeti göstermediğinin sorgulanması gerektiğini söyledi. Sönmez, cumhuriyeti korumanın yolu “PKK yandaşlarına burs verip, şehit çocuklarına dirsek diremek mi?” diye sordu.

SÖNMEZ: SAYLAN CAN SİMİDİDİR
Ergenekon Terör Örgütü (ETÖ) soruşturması kapsamında evi ve başkanı olduğu ÇYDD şubeleri aranan Türkan Saylan'ın bazı çevreler için tam bir can simidi olduğunu belirten Av. Sönmez, “İkide bir, Saylan'ın kanser tedavisi gördüğü vurgulanarak yapılan arama, insani mülahazaların arkasına saklanarak eleştiriliyor. Maksat, bir kanser hastasına da bu yapılır mıymış dedirterek, soruşturmayı sulandırmak. Yargı kimsenin hastalığına bakmaz. Önüne gelen delillere bakarak, aleyhinde kuvvetli suç şüphesi bulunanlar hakkında gerekli işlemleri yapar” dedi. Yargının kimin evini ararsam tepki alırım, kiminkini ararsam tepki almam gibi düşüncelerle hareket etmeyeceğini hatırlatan İrfan Sönmez, insanların birbirleriyle ilgili kanaatlerinin de yargıyı ilgilendirmeyeceğini, mahkemenin, kanaatler üzerinden değil, deliller ve belgeler üzerinden yürüdüğünü bildirdi.

“SAYLAN BAZI ÇEVRELER İÇİN ÖNEMLİ BİR FİGÜR OLABİLİR”
Türkan Saylan bazı çevreler için önemli bir figür olabileceğini kaydeden Av. Sönmez; “Ama bu onun dokunulamayacağı, yargılanamayacağı anlamına gelmez. Hastalığı, cezaevi şartlarında tedavisi mümkün olmadığından ve esasen bu durumda olan bir kişinin tutuklanmasının bir yararı da olmadığından sorgulama aşamasında dikkate alınır. Nitekim Saylan için evinin aranması dışında, başka hiçbir işlem yapılmayarak bu durumun fazlasıyla gözetildiği anlaşılıyor” diye konuştu.

Bundan dolayı çıkarılan patırtının haklı bir nedeni olmadığını ifade eden Av. İrfan Sönmez, üstelik güya onun hastalığına üzüldüğünü söyleyenlerin, Saylan'ı kanal, kanal gezdirerek adeta onun ölümünü çabuklaştırmaya çalıştıklarının söylenebileceğini belirtti. Sönmez; “Çünkü evi arandıktan sonra ölmüş bir Saylan onların işine daha çok yarar. Böylece ETÖ savcılarını Saylan'ı öldürdünüz diye istedikleri gibi dövebilir, kamuoyunu daha kolay maniple edebilirler. Bazılarına zorlama bir yorum gibi gelse de Saylan'ın planlı olarak adım, adım ölüme götürüldüğünü, dirisini istismar edenlerin, ölüsünü istismar etmeye hazırlandıklarını düşünüyorum” dedi.

SAYLAN, BAZI BİLGİ VE BELGELERİN KAYNAĞI OLABİLİR
Diğer taraftan, kimsenin evi arandı diye peşinen suçlu ilan edilemeyeceğini belirten Sönmez, Saylan'ı suçlu ilan edenlerin, ETÖ kapsamında evini arayanlardan değil, bunu bir suçmuş gibi takdim edip onun üzerinden nemalanmaya çalışanların olduğunu söyledi.


(Vakit)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*