Kaç vekilin silah taşıdığı bilinmiyor

  • Giriş : 28.10.2006 / 00:00:00

CHP Çanakkale Milletvekili İsmail Özay'ın girişimi sonucunda TBMM Başkanlığı'nın kaç tane milletvekilinin ruhsatlı silah taşıdığı bilgisine sahip olmadığını ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özay, Meclis Başkanlığı'ndan; kaç milletvekilinin kampanyaya katılarak silahını iade ettiğini, kaç milletvekilinin ruhsatlı silahı bulunduğunu, halen ruhsatı ve silahı bulunmayan kaç milletvekili olduğunu, ateşli silahlar yasasına aykırı davrandığı için hakkında fezleke düzenlenen milletvekili olup olmadığını öğrenmek istedi.

Arınç yerine önergeye yanıt veren TBMM Başkanvekili İsmail Alptekin ise kampanya sonuçlarından bahsetmezken, fezlekeler dışındaki sorulara yanıt da vermedi. Alptekin sadece "Soru önergesinde belirtilen hususlar İçişleri Bakanlığı'nın görevleri arasında bulunduğundan, TBMM'de bu konuda herhangi bir kayıt tutulmamaktadır. Söz konusu bilgiler bu bakanlıktan öğrenilebilecektir" dedi.

RUHSAT İŞLEMLERİNİ MECLİS'TEKİ POLİSLER YÜRÜTÜYOR

Alptekin kampanya sonucu hakkında bilgi vermese de sadece CHP'den ANAVATAN'a geçen Turan Tüysüz silahını iade etmişti. Ayrıca bir milletvekilinin ruhsatlı silah taşımak istemesi durumunda Emniyet Müdürlüğü nezdindeki işlemleri, sürecin hızlandırılması amacıyla TBMM Koruma Müdürlüğünde oluşturulan silah birimi aracılığıyla yürütülüyor.

TBMM Başkanvekili Alptekin'in verdiği bilgiye göre; Ateşli Silahlar Yasasına muhalefet suçundan halen TBMM'de 5 milletvekili hakkında fezleke bulunuyor. Buna göre bu milletvekillerinin isimleri ve isnat olunan suçları, dosyalarının Meclis'e geliş sırasına göre şöyle:

"-CHP Muş Milletvekili Mehmet Şerif Ertuğrul: Silahla tehdit ve hakaret

-AKP Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa ve AKP Ordu Milletvekili Enver Yılmaz: Havaya silahla ateş etmek

-ANAVATAN Şanlıurfa Milletvekili Turan Tüysüz: Yasak yerde silah taşımak

-CHP Genel Saymanı Şanlıurfa Milletvekili mahmut Yıldız: silahlı yağma suçuna azmettirme."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious