Kaçak akaryakıt operasyonu

  • Giriş : 07.11.2008 / 10:55:00

Akaryakıt kaçakçılarına düzenlenen operasyonda 17 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yurt dışından ÖTV'si düşük jet akaryakıtı ve solvent getirerek ucuza mal ettikleri yakıtı, yüksek fiyatla piyasaya sürdükleri iddia edilen 17 kişi gözaltına alındı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve Ankara Emniyeti Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, bir istihbaratı değerlendirerek, "bedel" adı verilen bir çalışma başlattı.

Polisin, çalışmaları sırasında zanlıların boya sanayisinde kullanılmak üzere ithalatı ön izne bağlı olan ve ÖTV muafiyeti ile temin edilen solvent türevlerini boya sanayisinde kullanılacakmış gibi göstererek ithal ettiklerini belirlediği bildirildi.

Zanlıların, bu maddeleri akaryakıta dönüştürerek piyasaya sürdükleri ve ÖTV'si düşük olan ve uçak sanayisinde kullanılan jet yakıtlarını da ithal ettikten sonra akaryakıt istasyonlarında sattıkları iddia edildi.

10 ayrı ilde gerçekleştirilen operasyonda, Turgay E, Oğuz Y, Yahya K, Uğur Y, Resul K, Cem G, Orhan K, İbrahim U, Koray H, Yakup K, Mahmut T, Mustafa D, Şakir S, Tuncay Ö, Meral K, Sezai T. ve Naci K. adlı kişiler gözaltına alındı.

Gözaltına alınan kişilerle birlikte 250 ton karışımlı akaryakıt, jet A1 yakıtı, solvent, 7,65 mm çapında tabanca, çok sayıda mermi, 1 adet sahte pasaport, 1 adet sahte sürücü belgesi, 1 adet sahte nüfus cüzdanı, sahte 100 YTL'lik banknot ile bazı belgeler ele geçirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*